19.07.2018/10:38

Amerykanie największym odbiorcą polskiej wieprzowiny

Stany Zjednoczone stały się liderem, jeżeli chodzi o pozycję odbiorców polskiej wieprzowiny. Kraje europejskie pozostają daleko w tyle.

O sprawie pisze „Rzeczpospolita”, która podkreśla, że to powrót do sytuacji z lat 60 XX wieku, gdy mogliśmy poszczycić się mianem „amerykańskiego króla bekonu”. W ciągu pierwszych czterech miesięcy 2018 roku z Polski do USA wyeksportowano wieprzowinę wartą ponad 275 mln zł. W przypadku drugich na liście Włoch kwota ta wynosi 121,5 mln zł, a trzecich Niemiec 119,7 zł. Stany Zjednoczone są także liderem pod względem ilości wyeksportowanej wieprzowiny. W tym samym okresie z Polski na tamtejszy rynek trafiło 25,6 tys. ton, nieco więcej niż na rynki Niemiecki czy Włoski.

Eksperci podkreślają, że w eksporcie do USA pomagają zagraniczne korzenie oraz światowy zasięg właścicieli największych zakładów mięsnych działających w Polsce (m.in. Animexu czy Sokołowa). Przyznają także, że Polacy zyskali na wojnie handlowej USA z Chinami, gdyż wieprzowina obłożona została dodatkowym cłem.

Gazeta informuje, że za ocean najczęściej trafiają polskie żeberka, boczek i karczek, ale także pasztety.

Więcej w „Rzeczpospolitej”.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.