19.11.2018/11:33

Analitycy prognozują „łagodny” wzrost cen

Inflacja w Polsce obniżyła się w październiku do 1,8 proc. r/r wobec 1,9 proc. we wrześniu. Jak podkreślają eksperci Credit Agricole Bank Polska zmniejszenie inflacji wynikało z niższego tempa wzrostu cen żywności i napojów bezalkoholowych oraz nośników energii.

W kierunku zwiększenia inflacji oddziaływała natomiast wyższa dynamika cen paliw, a także wzrost inflacji bazowej, która wyniosła 0,9 proc. r/r w październiku wobec 0,8 proc. we wrześniu.

W kolejnych miesiącach analitycy CABP oczekują dalszego, łagodnego wzrostu inflacji bazowej. Będzie on związany z umiarkowaną presją kosztową będącą skutkiem rosnących kosztów pracy oraz energii.

- Ubiegłotygodniowe dane są spójne z naszą prognozą, zgodnie z którą w IV kw. br. inflacja obniży się do 1,8 proc. r/r wobec 2 proc. w III kw., co związane będzie ze zmniejszeniem dynamiki cen żywności, paliw i nośników energii. Przeciwny efekt będzie miał prognozowany przez nas wzrost inflacji bazowej. Czynnikiem ryzyka dla naszej prognozy jest obserwowany w ostatnich tygodniach spadek cen ropy naftowej - komentują analitycy.

Dodaj komentarz

1 komentarz

 • RP 20.11.2018

  Energia drożeje to:
  1.) Producent dostanie podwyżkę od: dostawcy opakowań, dostawcy półproduktów, operatora logistycznego (magazyn, transport), dostawcy art. biurowych itp.
  Producent podniesie cenę swoich produktów (w tym roku sieci handlowe muszą mieć świadomość, że ceny pójdę do góry, gdyż takich zmian żaden producent nie jest w stanie udźwignąć).
  2.) Sieć handlowa (magazyny centralne, markety) też dostaną podwyżkę prądu + podwyżkę za produkty od dostawców + wiele innych czynników (np. wynagrodzenia => odpływ Ukraińców do np. Niemiec).
  3.) Finalnie wzrost inflacji rozpocznie się już od I kwartału 2019 roku i nie powinien być on "łagodny" a raczej już odczuwalny.

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.