08.01.2020/12:16

Analitycy spodziewają się bardzo wysokich cen żywności w 2020 r.

Wydawało się, że dynamika cen żywności będzie w nadchodzących miesiącach wyhamowywać. Jednak najnowsze dane o inflacji mogą oznaczać, że tak się nie stanie. Na rynek wpływa nietypowa pogoda, ASF i ptasia grypa – wskazują analitycy Santander Bank Polska.

Wstępny odczyt grudniowej inflacji okazał się być znacznie wyższy od oczekiwań: 3,4 proc. r/r podczas gdy rynek oczekiwał 2,8 proc., a my 3,0 proc. Analitycy Santander Bank Polska szacują, że inflacja bazowa po wyłączeniu cen żywności i energii wzrosła do 3,2 proc. z 2,6 proc., czyli znalazła się najwyżej od ponad 17 lat.

Po tak mocnym wzroście inflacji w grudniu jest niemal pewne, że CPI utrzyma się wyraźnie powyżej 4 proc. w I kw. 2020 r. i pozostanie powyżej 3 proc. przez większą część roku.

Mocno wzrosły ceny żywności: 1,2 proc. m/m wobec 0,7 proc. m/m szacowanych przez Santander Bank Polska na podstawie obserwacji cen na rynkach hurtowych. Ostatni raz tak znaczny wzrost cen żywności w grudniu zanotowano w 2016 r., a wcześniej w 1999 r. Bazowym scenariuszem ekspertów Santander Bank Polska jest stopniowe przygasanie dynamiki cen żywności w tym roku. Wzrosło jednak ryzyko, że do niego nie dojdzie.

Coraz trudniej przewidywać, że w 2020 r. podaż żywności się unormuje a jej ceny uspokoją: nietypowa pogoda grozi stratami w uprawach również w tym roku, do tego mamy dalsze doniesienia o ASF i nowe sygnały nt. ptasiej grypy.

Wzrost cen paliw w grudniu o 2,1 proc. m/m, przesuwający ich roczną dynamikę z -5.4 proc. na -0,2 proc., był nieco mniejszy niż szacowali analitycy. Choć ta kategoria istotnie przyczyniła się do podniesienia inflacji ogółem względem listopada, to nie ona odpowiadała za wyraźne zaskoczenie w górę grudniowym odczytem.

Nasuwa się jednak pytanie czy w związku z nasileniem inflacji w nieoczekiwanej skali nie dojdzie do dalszego wzrostu oczekiwań inflacyjnych a przez to odbudowy presji płacowej. Oczekiwania inflacyjne konsumentów już znacząco odbiły pod koniec 2019 r. i doszły najwyżej od siedmiu lat.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.