26.09.2020/09:08

Andrzej Kwaliński nowym Głównym Inspektorem Pracy

Andrzej Kwaliński został nowym Głównym Inspektorem Pracy. Zastąpi w tej roli Wiesława Łyszczka, który niedawno podał się do dymisji.

Kwaliński został już powołany na nowe stanowisko przez marszałek Sejmu Elżbietę Witek. Nowy Główny Inspektor Pracy od ponad 35 lat związany jest z Państwową Inspekcją Pracy, a w ostatnich trzech latach pełnił funkcję jej wiceprzewodniczącego.

Kwaliński w urzędzie został zatrudniony 1 marca 1985 r. początkowo w Okręgowym Inspektoracie Pracy w Kielcach, w Oddziale w Radomiu, a od 1 stycznia 1999 r., z uwagi na zmianę zakresu terytorialnej właściwości Oddziału w Radomiu związaną z reformą administracyjną Państwa, w Okręgowym Inspektoracie Pracy w Warszawie.

Uprawnienia inspektorskie uzyskał w 1985 r. W latach 2006-2008 pełnił funkcję Okręgowego Inspektora Pracy w Warszawie, w latach 2009-2016 był zatrudniony na stanowisku nadinspektora pracy, a od czerwca 2016 r. do listopada 2017 ponownie kierował  Inspektoratem Pracy w Warszawie. 23 listopada 2017 został powołany na stanowisko zastępcy Głównego Inspektora Pracy, a 24 września 2020 r. objął stanowisko Głównego Inspektora Pracy.

Wiesław Łyszczek zrezygnował ze stanowiska szefa PIP 12 września. Nastąpiło to wkrótce po tym, jak Interia napisała, że urzędnik otrzymał w tym roku 20 tys. zł nagrody za "szczególne osiągnięcia". Portal twierdził, że Łyszczek przyznał je sam sobie; PIP odpowiedziała, że była to decyzja Kolegium GIP, przyznawana "za efekty w pracy".

Interia wskazała, że Łyszczek od objęcia urzędu otrzymał blisko 139 tys. zł w formie nagród. Portal przypomniał też, że uwagi do funkcjonowania PIP miała też Najwyższa Izba Kontroli, która stwierdziła, że w inspekcji powstało aż 60 stanowisk specjalnie dla działaczy Prawa i Sprawiedliwości oraz osób z Podkarpacia, skąd pochodzi Łyszczek.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.
zobacz także