07.02.2019/13:42

Apel BCC o zaprzestanie pokazowych zatrzymań liderów życia gospodarczego

Gospodarczy Gabinet Cieni, think tank powołany przez Business Centre Club, apeluje do osób odpowiedzialnych za organy ścigania o zaprzestanie spektakularnych zatrzymań przedsiębiorców. Apel został opublikowany po tym, jak 29 stycznia CBA zatrzymało byłego szefa Lotosu Pawła Olechnowicza, „jednego z najwybitniejszych menadżerów RP”, oraz postawiło mu zarzuty.

„Zwracamy się do przedstawicieli organów ścigania oraz wszystkich osób odpowiedzialnych za tego typu działania, by w wykonywaniu swojej pracy, niezbędnej przecież w każdym społeczeństwie, kierowały się świadomością, że życie człowieka i jego wizerunek można zniszczyć nie tylko formułując zarzuty o dokonanie czynów przestępczych, ale także sposobem zatrzymania – poranną godziną, skuciem kajdankami, przewiezieniem karetką więzienną, podawaniem publicznie informacji z przebiegu śledztwa, nagraniami wideo etc.” – czytamy w apelu.

Autorzy apelu przekonują, że tego rodzaju postępowanie skazuje podejrzanego na infamię i społeczny ostracyzm, zanim zapadnie wyrok sądu, mimo że po latach procesu sąd może uniewinnić oskarżonego.

„Jest to często tragedia osobista nie tylko napiętnowanej w ten sposób publicznie osoby, ale również bliskich jej osób. W przeszłości mieliśmy do czynienia wielokrotnie z takimi przypadkami. Podejrzani zazwyczaj mogą i chcą stawić się na przesłuchanie na żądanie prokuratury czy innych organów ścigania. Dopiero wówczas gdy tego nie robią, można stosować metody przymusowego doprowadzenia.” – kontynuują członkowie Gospodarczego Gabinetu Cieni BCC.

Przedstawiciele think tanku zwracają ponadto uwagę organów ścigania, że tzw. pokazowe zatrzymania liderów życia gospodarczego negatywnie wpływają na przedsiębiorstwa, w tym spółki Skarbu Państwa, których działalność opiera się na zaufaniu i publicznym autorytecie. Podkreślają, że spektakularne, zwłaszcza nieuzasadnione zatrzymania, podważają zaufanie obywateli do instytucji państwa i narażają je na śmieszność.

Gospodarczy Gabinet Cieni BCC zwraca się do wszystkich osób odpowiedzialnych za medialne zatrzymania przedsiębiorców, aby oponowały przeciwko formie traktowania podejrzanego, która stawia go na marginesie społecznym przed udowodnieniem mu winy. Apeluje, aby nie poddawały się politycznym naciskom, które poprzez tak nagłośniony w mediach sposób zatrzymania i przesłuchania osoby – strony w sprawie o przestępstwo – publicznie ją stygmatyzują. Ponadto przypomina, że osoba podejrzana, do momentu skazania przez sąd prawomocnym wyrokiem, jest osobą niewinną.

„Z nadzieją i wiarą w wymiar sprawiedliwości odnotowujemy oddalenie przez gdański sąd wniosku o tymczasowe aresztowanie Pawła Olechnowicza, a także umożliwienie mu złożenia zeznań z „wolnej stopy”, bez kaucji oraz innych warunków ograniczających wolność osobistą.” – kończą autorzy apelu.

Apel podpisali:

 • Marek Goliszewski, p-cy Gospodarczego Gabinetu Cieni Business Centre Club
 • Janusz Steinhoff, b. wicepremier, minister gospodarki w GGC BCC
 • Ryszard Kalisz, b. minister spraw wewnętrznych i administracji, b. zastępca p-cego Trybunału Stanu, poseł na Sejm IV, VI i VII kadencji, minister prawa gospodarczego w GGC BCC
 • Stanisław Gomułka, b. wiceminister finansów, minister finansów w GGC BCC
 • Łukasz Bernatowicz, minister infrastruktury w GGC BCC
 • Mieczysław Grodzki, minister ds. spółdzielczości w GGC BCC, prezes zarządu Krajowej Rady Spółdzielczej
 • Anna Janczewska, minister ds. systemu ochrony zdrowia w GGC BCC
 • Grażyna Magdziak, minister skarbu i prywatyzacji w GGC BCC
 • Witold Michałek, minister ds. procesu stanowienia prawa w GGC BCC
 • Ryszard Pazdan, minister środowiska w GGC BCC
 • Zbigniew Żurek, minister ds. prawa pracy i rynku pracy w GGC BCC, sekretarz RDS
Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.