18.03.2020/16:02

Apple ukarany najwyższą grzywną w historii Francji za zmowę kartelową

Francuski urząd antymonopolowy nałożył na firmę Apple grzywnę w wysokości 1,1 mld euro za łamanie zasad wolnej konkurencji. Amerykański gigant wraz z dwiema firmami hurtowymi nielegalnie umówiły się, że nie będą konkurować cenowo i terytorialnie w zakresie sprzedaży produktów Apple. Koncern zapowiada apelację – relacjonuje CNBC.

Francuski regulator rynku ogłosił swoją decyzję w miniony poniedziałek, 16 marca. Grzywna w wysokości 1,1 mld euro została nałożona na firmę Apple, natomiast hurtownicy Tech Data i Ingram Micro zostały ukarane grzywnami w wysokości, odpowiednio, 76,1 oraz 62,9 mln euro. Łączna kara w wysokości 1,24 mld to najwyższa grzywna nałożona przez francuski urząd antymonopolowy w pojedynczym postępowaniu.

Zdaniem urzędu, firmy miały się ze sobą dogadywać w zakresie polityki cenowej i podziału rynku, w ten sposób „sterylizując handel hurtowy produktami firmy Apple”. Miały też ustalić, że będą powstrzymywać przed konkurowaniem innych dystrybutorów.

Rzecznik prasowy amerykańskiego koncernu zapewnił portal CNBC, że „zdecydowanie odrzuca” zarzuty urzędu i planuje wnieść apelację od orzeczonej kary. Podkreślił też, że sprawa odnosi się do praktyk sprzed ponad dekady, a decyzja urzędu przekreśla 30 lat prawnych precedensów, które stanowią oparcie dla wszystkich firm działających we Francji.

Źródło: cnbc.com

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.