07.06.2017/09:48

Aptekarze-katolicy domagają się klauzuli sumienia

Stowarzyszenie Farmaceutów Katolickich Polski chce takiej nowelizacji prawa farmaceutycznego, by możliwa była odmowa wydania produktu leczniczego ze względu na „niezgodność z sumieniem” farmaceuty, technika farmaceutycznego lub właściciela apteki. Petycja w tej sprawie właśnie wpłynęła do Sejmu – informuje „Rzeczpospolita”.

Stowarzyszenie stoi na stanowisku, że aptekarze nie mogą być dyskryminowani ze względu na poglądy. Cytowana przez „Rzeczpospolitą” przewodnicząca Małgorzata Prusak uważa, że konstytucja chroni wolność farmaceutów tak samo jak lekarzy, pielęgniarek i położnych, którzy mają prawo korzystać z klauzuli sumienia. Dlatego STKP złożyło do Sejmu petycję mającą postać projektu ustawy, w której wymieniona będzie „niezgodność z sumieniem” farmaceuty, technika farmaceutycznego, a nawet właściciela apteki, jako podstawa do odmowy wydania produktu leczniczego.

Stowarzyszenie Farmaceutów Katolickich Polski działa od 1984 r i zrzesza około 200 osób w 13 oddziałach diecezjalnych – przypomina „Rzeczpospolita”. Od lat walczy ono o wprowadzenie klauzuli sumienia dla aptekarzy. Domaga się ono nie tylko prawa do odmowy wydania „niezgodnych z sumieniem” artykułów medycznych, ale także prawa do wycofania ich z asortymentu.

Na łamach „Rzeczpospolitej” rzeczniczka SLD Anna Maria Żukowska przestrzega przed bagatelizowaniem sprawy i podkreśla, że proponowana przez stowarzyszenie zmiana prawa farmaceutycznego może mieć trudne do przewidzenia skutki, bo choć obecnie aptek bezprawnie powołujących się na klauzulę sumienia jest niewiele, jednak ekstrema potrafi się upowszechniać. Rzeczniczka podaje też przykład farmaceuty muzułmanina, który mógłby odmawiać sprzedaży leków z alkoholem w składzie albo świadka Jehowy nie sprzedającego preparatów krwiopochodnych.

Czytaj więcej w „Rzeczpospolitej”

Dodaj komentarz

3 komentarze

  • aga 08.06.2017

    Rozumiem, że na takich "katolickich" aptekach będą odpowiednie informacje na temat ich sumienia. Właściwie domagam się tego! Jeśli będę wiedziała o takiej aptece będę omijała ją szerokim łukiem bez względu na to jakiego leku będę potrzebowała... moje sumienie nie będzie pozwalało mi na robienie tam zakupów. I myślę, że będzie wiele osób, które zrobią tak samo.

  • mr_ty 07.06.2017

    czyli zatrudniajac pracownika nie moge go dyskryminowc ze wzgledu na poglady (i pare innych rzeczy) a on potem moze odmawiac klientom sprzedazy powolujac sie na swoje sumienie? spoko...

  • tofik 07.06.2017

    Proponuje zarzywac naturalne zioło na poronienia o nazwie " Kopytnik" jest pospolitym naturalnym ziolem w Polsce na poronienia baz skutkow ubocznych

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.