27.01.2021/17:08

Arkadiusz Kawa, dyrektor zarządzający Ł-ILiM: Amazon będzie musiał zaoferować coś extra [KOMENTARZ]

– Początek pełnej działalności Amazona w Polsce może okazać się trudnym czasem zarówno dla tej firmy, jak i dla innych graczy. Myślę, że będziemy świadkami ostrej walki o klientów – komentuje decyzję o rozpoczęciu rejestracji dla sprzedawców Amazona w Polsce Arkadiusz Kawa, dyrektor zarządzający Sieci Badawczej Łukasiewicz – Instytutu Logistyki i Magazynowania.

Ekspert podkreśla, że to ważny krok w kierunku pełnego wejścia firmy na polski rynek. Zwiększy to konkurencję, co skończy się dobrze dla klienta, ponieważ będzie miał większą możliwość wyboru. Amerykański gigant nie jedzie jednak po prostej drodze na szczyt.

– Amazon będzie musiał zaoferować coś extra, np. bezwarunkowo bezpłatne dostawy – dodaje Kawa.

Zauważa mocne strony Amazona względem innych graczy już obecnych na polskim rynku. Podkreśla szczególnie mocny nacisk amerykańskiego giganta na tzw. customer centric, czyli skupienia się na konsumencie. Zaznacza, że Allegro, póki co nie jest na tyle mocne w tym aspekcie działalności.

Istotne jest również to, że Amazon posiada bardzo dobrze rozwinięty system logistyczny – jest jednym z największych operatorów w tym sektorze. Planuje  także otwarcie dziesiątego magazynu w Polsce, a w przyszłości być może uruchomienia własnych automatów paczkowych.

– Firma jest świetnie przygotowana od strony łańcucha dostaw, co jest bardzo istotne w przypadku e-commerce. Allegro jest na początku tej drogi. Poczyniło co prawda pewne kroki, aby przygotować się na wejście Amazona do Polski – podpisanie umowy z InPostem – ale to wszystko stało się nieco zbyt późno. Podobnie w przypadku planów rozwoju własnych automatów, punktów nadania-odbioru (PUDO) czy usługi fulfillment – w moim odczuciu należało o tym pomyśleć wcześniej – mówi Arkadiusz Kawa.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.
zobacz także