31.03.2017/17:48

Asahi finalizuje zakup Kompanii Piwowarskiej. Powstanie firma ABEL

31 marca br. japońska grupa Asahi sfinalizowała zakup należących wcześniej do SABMiller firm w Europie Centralnej oraz ich marek. Transakcja objęła spółki i powiązane z nimi aktywa w Czechach i na Słowacji, w Polsce, na Węgrzech i w Rumunii, a także operacji eksportowych na rynkach europejskich i w Korei Południowej. Częścią japońskiej grupy jest od teraz Kompania Piwowarska, producent takich piw jak: Żubr, Tyskie, Lech, Dębowe, Redd's, czy Książęce. 

Zezwolenie Komisji Europejskiej na połączenie SABMiller i AB InBev – dwóch największych firm piwowarskich na świecie – uzależnione było od zobowiązania się AB InBev do sprzedaży firmy CE. Na początku marca br. poinformowano, że Komisja Europejska wydała zgodę na sprzedaż CE firmie Asahi. Nowa grupa o nazwie Asahi Breweries Europe Ltd podlegać będzie bezpośrednio Asahi Group Holdings Ltd z Tokio. Centrala regionalna zlokalizowana będzie w czeskiej Pradze.

- Minione 24 miesiące były dla naszej firmy czasem transformacji. W październiku 2016 Asahi sfinalizowało przejęcie firm we Włoszech, Holandii i Wielkiej Brytanii, które należały do niedawna do SABMiller, a wraz z nimi przede wszystkim marek Peroni, Grolsch i Meantime. Teraz dodaliśmy do tego portfela środkowoeuropejskie przedsiębiorstwa SABMiller. Dzięki tej transakcji firma Asahi może z dumą mówić o połączeniu sił ze światowej klasy browarami, z których wywodzą się czołowe marki piwa, takie jak Tyskie, Lech, Timisoreana, Dreher, Ursus, Saris i oczywiście Pilsner Urquell, czyli pierwszy na świecie złoty lager – skomentował Ryoichi Kitagawa w imieniu Asahi Group Holdings Ltd.

- Przeszliśmy długą drogę, ale cieszymy się na myśl o tym, że poprowadzimy tę firmę naprzód wspólnie z Asahi. Obie firmy mają znakomite marki w swoim portfelu oraz wspaniałych ludzi z ogromną pasją do piwa. Z Asahi dzielimy też wiarę w historię, tradycję i jakość naszych marek, a zaspokojenie potrzeb klientów, konsumentów i udziałowców stawiamy na pierwszym miejscu – powiedział Paolo Lanzarotti, desygnowany na stanowisko prezesa Asahi Breweries Europe Ltd

Również Kompania Piwowarska stała się częścią japońskiej grupy. - Dla naszej firmy i marek piwa jest to naprawdę fascynujące wydarzenie. Jestem pewien, że dzięki dzieleniu się wiedzą i doświadczeniem w doskonaleniu zarządzania, a także w zakresie produkcji i sprzedaży marek piwa, korzyści odniesie zarówno Asahi, jak i Kompania Piwowarska. Jestem głęboko przekonany, że pomoże to nam w realizacji strategii i wzmacnianiu wiodącej pozycji rynkowej – podsumował Andrew Highcock, prezes Kompanii Piwowarskiej.

Kompania Piwowarska skupia trzy browary: Tyskie Browary Książęce, Browar Dojlidy w Białymstoku i Lech Browary Wielkopolski w Poznaniu. Firma jest właścicielem takich marek piwa jak: Żubr, Tyskie, Lech, Dębowe, Redd's, czy Książęce.

Asahi Group Holdings Ltd. to globalny producent piwa, napojów spirytusowych, bezalkoholowych, oraz żywności, prowadzący działalność w ponad 100 krajach w różnych regionach świata. Produkowane przez Asahi piwa to portfel różnorodnych produktów, obejmujący też takie kultowe marki jak Asahi Super Dry, Peroni czy Grolsch. Od 1 kwietnia 2017, firma nadzorująca operacje w regionie Europy Centralnej nazywać się będzie Asahi Breweries Europe Ltd. (ABEL). Grupa Asahi przyjmuje browary ABEL z ogromnym poważaniem i szacunkiem dla wchodzących w jej skład firm, ich popularnych marek i wieloletnich historii. Asahi Group Holdings Ltd. zamierza wraz z ABEL wzmocnić swą pozycję globalnego gracza rynkowego, a dzięki jej markom premium, zapewnić klientom najwyższą jakość i integralność.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.