03.03.2022/11:50

Auchan pokazał wyniki. Spadek zysków o połowę, a może być jeszcze gorzej. Wszystko przez wojnę w Ukrainie

Auchan Retail zanotował w 2021 roku 30,5 mld euro obrotu, co oznaczało spadek o 1 proc. Z kolei zyski spadły o połowę. Takie wyniki to efekt pandemii. Nie wiadomo, jakie rezultaty firma będzie notować w najbliższych miesiącach, biorąc pod uwagę fakt, że spora część jej biznesu znajduje się w Rosji i na Ukrainie. 

Temat podjął portal retaildetail.eu. Szczególnie bolesny dla sieci mógł być spadek sprzedaży na rodzimym rynku. We Francji sieć zanotowała przychody na poziomie 16,2 mld euro, co jest wynikiem o 2,6 proc. gorszym niż przed rokiem. Portal podkreśla jednak, że prawie 40 proc. spadku sprzedaży we francuskich hipermarketach pochodzi z dwudziestu sklepów w pobliżu granicy, które bardzo ucierpiały z powodu braku zagranicznych kupujących. To efekt pandemii.

Sieć zanotowała mocny spadek zysku netto – z 678 do 344 mln euro. Mimo to, jak podaje portal, Auchan Retail patrzy na przyszłość z optymizmem i zamierza przyspieszyć rozwój cyfrowy.

Problemem może być jednak wojna w Ukrainie. Detalista ma sklepy zarówno w tym kraju, jak i w Rosji. W Ukrainie sieć zatrudnia blisko 5 tys. osób, większość sklepów funkcjonuje w bardzo ograniczonym zakresie. W Rosji działa 231 sklepów francuskiej sieci, generują one obroty w wysokości ponad 3 mld euro rocznie. Na razie centrala sieci nie podjęła decyzji o zamknięciu lub ograniczeniu działalności sklepów w Rosji.

Dodaj komentarz

1 komentarz

  • Nick 14.03.2022

    Pieniądze ponad czyjeś życie.

    Obrzydliwe.

    A straty są przez źle zarządzanie. Nie sztuka zamawiać tyle towaru że prędzej się zepsuje niż zmieści się na półce w sklepie.

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.
zobacz także