13.02.2017/08:36

Auchan Retail: nowe kierownictwo i zmiana kursu

Grupa Auchan poinformowała o zmianie na mostku kapitańskim flagowej spółki koncernu Auchan Retail. Stery oddaje Vianney Mulliez, a kapitanem zostaje Régis Degelcke. Analityczka Planet Retail Anna Hoang rozważa powody tej zmiany i prognozuje istotną korektę kursu.

Dotychczasowy szef detalu pozostanie na stanowisku przewodniczącego spółki Immochan, której zadaniem jest zarządzanie nieruchomościami grupy. Régis Degelcke jest weteranem grupy Vianney Mulliez oraz ADEO – firm działających w branży „zrób to sam” i wyposażenia wnętrz. Formalnie zmiana nastąpi 8 marca. Ponadto, część detaliczna koncernu rozpoczyna wdrażanie nowego projektu Vision 2025, koncentrując się na restrukturyzacji i rozwoju strategii marki.

Zdaniem Anny Hoang, analityczki z Planet Retail, powyższa zmiana personalna oznacza, że Auchan chce wykorzystać m.in. technologie przetwarzania danych do poprawy pozycji sieci sklepów z wyposażeniem wnętrz, które od jakiegoś czasu radzą sobie słabiej, głównie ze względu na zależność od tracących popularność hipermarketów. Czy nowe przywództwo pomoże firmie poprawić pozycję na rynkach Francji i Europy Zachodniej?

Vianney Mulliez przez 11 lat szefował detalowi w Grupie Auchan, dokonując w tym czasie transformacji i konsolidacji Auchan Retail. Prywatnie to siostrzeniec założyciela koncernu Gérarda Mulliez. Jego rezygnacja nie wydaje się jednak skutkiem rodzinnych nieporozumień, ale raczej wynikiem znacznej zmiany strategii grupy.

W najbliższych miesiącach przekonamy się, czy nowy szef będzie podążał dotychczasową drogą, czy raczej przekieruje firmę na nowe tory, zmieniając obszar specjalizacji. Régis Degelcke od ponad dekady szefował sklepom z wyposażeniem wnętrz, ma jednak niewielkie doświadczenie w innych obszarach operacyjnych, co rodzi pytanie, jak poradzi sobie we Francji – najtrudniejszym rynku dla Auchan – albo na innych kluczowych rynkach, jak Chiny i Rosja, gdzie firma świetnie prosperuje. Być może jego nominacja oznacza ponowne skoncentrowanie się koncernu na Europie Zachodniej.

Zmiana kierownictwa w Auchan Retail następuje w trudnym momencie dla oddziału we Francji, gdzie Casino i Carrefour koncentrują siły i wzmacniają swoją pozycję. Kluczowym zadaniem pozostaje wzmocnienie sieci hipermarketów Auchan, które walczą o utrzymanie pozycji, a odpowiadają przecież za 70% rocznych przychodów koncernu.

Dodaj komentarz

1 komentarz

  • Stary wyga 14.02.2017

    W Polsce też powinni zająć się górą bo siedzą na stołkach jeszcze dłużej niż we Francji !!!

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.