02.02.2016/14:30

Auchan szuka pomysłu na reanimację formatu hipermarketów

W oczekiwaniu na wprowadzenie podatku od sprzedaży detalicznej Grupa Auchan, podobnie jak inne działające w Polsce sieci, rozważa kilka scenariuszy rozwoju sklepów. W tym roku detalista nie zamierza jednak budować żadnej placówki od podstaw.

Próby przywrócenia do życia słabnącego w Europie konceptu dużych sklepów grupa Auchan podejmuje już od kilkunastu miesięcy. Powód? Spadające o kilka procent obroty w tym formacie. Testy nowych rozwiązań prowadzone są najczęściej w wybranych obiektach handlowych, z reguły w rodzimej Francji. Niektóre ze zwłoką trafiają na polski grunt. Szczególnie opóźniony wobec ojczystego rynku Auchan jest segment e-commerce, który nad Wisłą dopiero raczkuje.

Wspólna jest jednak troska obu oddziałów o spadającą wśród klientów popularność dużych sklepów. W Polsce sytuacja jest na tyle poważna, że detalista do 2017 r. nie przystąpi do budowy od podstaw żadnego hipermarketu. Wprawdzie pod koniec stycznia br. otwarto nowe sklepy Auchan – w Gdańsku i Kielcach – ale placówki te to żadna nowość; dotychczas działały pod szyldem Real.

– W roku bieżącym skoncetrujemy się na zintegrowaniu z naszą siecią około 20 placówek Real. Nie przewidujemy otwarć nowych hipermarketów budowanych od podstaw, ani testów związanych z powiększaniem lub zmniejszaniem powierzchni handlowej w tym formacie – poinfromowała nas Dorota Patejko, rzecznik prasowa spółki Auchan Polska.

Odświeżanie dużego formatu

Wprawdzie wstrzymana budowa nowych hipermarketów Auchan w Polsce może częściowo wynikać z obaw o podatek od wielkopowierzchniowych placówek handlowych, ale detalista szuka rozwiązań na spadającą popularność dużych sklepów. W Europie Zachodniej sieć testuje już kilka opcji odświeżenia największego formatu. Pod koniec ub.r. detalista zainaugurował we francuskim Meaux zmodernizowany hipermarket o powierzchni 12 tys. mkw.

Jak wyjaśnił dyrektor generalny Auchan Vincent Mignot, wdrożone zmiany służą zwiększeniu komfortu klienta podczas robienia zakupów. W tym celu poszerzone zostały m.in. sklepowe alejki, powstał punkt z ofertą gastronomiczną, w tym z przekąskami i daniami orientalnymi, a także poszerzona została sekcja z żywnością organiczną. Poprzez zastosowanie niskich gondoli poprawie uległa też widoczność.

Nie zapomniano o nowinkach technologicznych: samoobsługowych kasach-skanerach oraz ekranach cyfrowych, które zastąpiły tradycyjne plakaty reklamowe. Nowatorski jest już sam szyld placówki – Auchan.fr, który zachęca do odwiedzenia strony internetowej detalisty i zakupów online.

Rusza model “minihiper”

Auchan będzie wciąż rozwijał duże placówki handlowe. Przynajmniej na Wschodzie. W Rosji Francuzi rozpoczynają budowę placówki o wielkości 20 tys. mkw. Gigantyczny obiekt w mieście Togliatti ruszy jeszcze w tym roku. Niewiele mniejsze będą też sklepy zaplanowane na 2017 r. w Moskwie i Kijowie.

Dla równowagi detalista testuje też koncept minihipermarketów. We francuskim Divion ma ruszyć Auchan o wielkości zaledwie 3713 mkw. Ponadto sieć szykuje kolejny mały hipermarket, tym razem w Luksemburgu. Według dziennikarza Benoita Merlauda, budowany w małym Wielkim Księstwie obiekt jest niejako odbiciem pierwszego sklepu tego oryginalnego konceptu, jaki ruszył we francuskim Pas-de-Calais na powierzchni 3700 mkw.

– Luksemburski hipermarket powinien wystartować jesienią 2017 r. w miejscowości Differdange. Będzie wchodził w skład centrum handlowego. Wewnątrz sklepu znajdzie się 40 tys. pozycji asortymentowych, głównie żywności. Znaczące miejsce będzie mieć w nim oferta tzw. produktów świeżych – ujawnił dziennikarz francuskiego magazynu “Lineaires”.

Jak ustaliło pismo, tegoroczne plany Auchan nie przewidują jednak otwierania na rodzimym rynku dużych hipermarketów. Nowe placówki nie przekroczą 8 tys. mkw. Jedynym wyjątkiem będzie sklep w pirenejskim Ondres o powierzchni 12 tys. mkw. (MZA)

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.