10.03.2019/15:33

Auchan w Polsce na plusie. W wyniki grupy uderzyły protesty żółtych kamizelek we Francji

Przychody Grupy Auchan wyniosły w 2018 r. 50,3 mld euro, co oznacza spadek o 3,3 proc po obecnym kursie wymiany, a bez efektów walutowych przychody obniżyły się o 0,5 proc. w stosunku do roku poprzedniego. Sprzedaż LfL w sklepach grupy spadła o 2,4 proc. Władze sieci Auchan podkreślają, że w Polsce firma osiągnęła pozytywny wynik.

Na swoim największym rynku, we Francji przychody Auchan spadły o 1,3 proc. Po osiągnięciu bardzo obiecujących wyników w październiku (wzrost o 4,5 proc. w przychodach i odzyskaniu udziału w rynku) kampania promocyjna "125 dni" została poważnie zakłócona przez demonstracje tzw. żółtych kamizelek, które odbywały się we Francji pod koniec ub. roku. Miały one fatalny wpływ na wyniki sklepów sieci w okresie świątecznym, obniżając je o 140 mln euro i zysk EBITDA o 35 mln euro.

W krajach Europy Południowej grupa odnotowała bardzo zróżnicowane wyniki. Przychody zmniejszyły się o 0,7 proc. Portugalia i Hiszpania osiągnęły solidne wyniki, podczas gdy we Włoszech nastąpił wyraźny spadek w wyniku spowolnionej konsumpcji i nasilonej konkurencji. W 2018 r. spółka Auchan Retail Włochy zamknęła 23 trwale nierentowne sklepy, w tym dwa hipermarkety.

Przychody Auchan w krajach Europy Środkowo-Wschodniej spadły o 1,4 proc. przy stałych kursach i 7,7 proc. przy aktualnych kursach wymiany. Na minusie zakończył rok rosyjski oddział sieci, co było związane m.in. z wprowadzeniem nowego modelu biznesowego, który oznaczał konieczność zerwania z dotychczasowym modelem biznesowym opartym strategii dyskontowej. W Rosji firma zamknęła w ub. roku 11 sklepów. Wszystkie pozostałe kraje regionu, czyli Polska, Ukraina, Rumunia i Węgry odnotowały wzrost. Francuski operator nie podał jednak szczegółowych danych dotyczących wyników na poszczególnych rynkach naszego regionu.

Biznes firmy Auchan na rynkach azjatyckich zanotował spadek przychodów o 2,6 proc. przy stałych kursach i o 4,9 proc. po aktualnych kursach wymiany. Władze grupy zapowiadają dalszą pracę nad poprawą efektywności biznesu w Chinach i rozwój, m.in. dalszą współpracą z Grupą Alibaba i Suning. W Afryce przychody w Auchan Retail Senegal wzrosły o 2,5 proc.

Podsumowując, EBITDA Auchan Retail w 2018 r. wyniosła 1,518 mld euro, co oznacza spadek o 20,5 przy aktualnych kursach wymiany. Zmniejszenie wartości EBITDA odzwierciedla koszty poniesione na realizowane programy, które jeszcze nie pokazały efektów dla firmy.

Należy przypomnieć, że zarząd grupy wprowadził jesienią ub. roku zmiany w strukturach zarządczych Auchan Retail, mianując Edgarda Bonte na stanowisko prezesa wykonawczego.

Dodaj komentarz

1 komentarz

  • Daydeamer 26.07.2019

    Stąd poszło zarządzenie o cięciu kosztów, w Polsce zostały wstrzymane wszystkie inwestycje i obniżona struktura zatrudnienia kadry zarządzającej. W czerwcu i lipcu były największe zwolnienia. Niestety firma idzie w kierunku sprzedaży sklepów tak jak to zrobiła we Włoszech.

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.