29.12.2019/10:07

Austriacki pomysł na recykling kubków po kawie. Do systemu chce dołączyć McDonalds

Austriacy stworzyli miejski system obiegu zamkniętego kubków do kawy z kaucją – informuje wyborcza.biz. 70 tys. kubków wielokrotnego użytku krąży w dziewięciu centralnych dzielnicach Wiednia a do systemu chce dołączyć m.in. McDonald's. Po wypiciu kawy wystarczy wrzucić kubek do automatu. Następnie zostanie on umyty i wykorzystany ponownie.

Plastikowe wieczka, kubki i mieszadełka zamieniają się w tony odpadów, które stanowią duży problem dla środowiska. A kawa na wynos jest dziś coraz bardziej popularna. Rzadko kiedy mamy czas na to, żeby wypić w kawiarni kawę w filiżance.

Do niektórych kawiarni można przychodzić z własnym kubkiem, niektóre korzystają z biodegradowalnych kubków wykonanych z naturalnych materiałów. Ale nowy sposób na problem plastiku znaleźli wiedeńczycy.

Firma Cup Solutions szacuje, że w Wiedniu rocznie zużywa się około 84 mln jednorazowych kubków do kawy. Dlatego firma chce tę liczbę znacznie zmniejszyć, a przy okazji zredukować ilość śmieci i odpadów z plastiku.

Jak działa system? Cup Solutions zbiera brudne kubki i myje je w swoim magazynie za pomocą specjalnych maszyn. Potem odwozi czyste kubki z powrotem do miejsc, w których sprzedawana jest kawa. Czasem restauratorzy, zwłaszcza ci, którzy sprzedają mniej kawy, decydują się myć kubki sami. Kubek do kawy może być wykorzystywany nawet 500 razy. Prezes chwali się, że na razie z powodu zniszczeń wyrzucono tylko 3 sztuki, a w całym Wiedniu krąży 70 tys. kubków Cup Solutions.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.