04.11.2019/10:27

Avia składa ofertę PKN Orlen. Chodzi o przejęcie stacji paliw

Stowarzyszenie Avia International zaproponowało PKN Orlen odkup pakietu stacji, które ewentualnie mogą być przeznaczone do sprzedaży w wyniku decyzji Komisji Europejskiej dotyczącej zgody na akwizycję Grupy Lotos przez PKN Orlen.

Jak informowaliśmy na portalu wiadomoscihandlowe.pl w sierpniu, Avia do 2023 r. chce mieć w Polsce 200 stacji benzynowych. To czterokrotnie więcej niż obecnie.

W dzisiejszym komunikacie czytamy, że Avia "deklaruje zainteresowanie wykorzystaniem możliwości biznesowych wynikających ze zmian na polskim rynku stacji paliw, które mogą nastąpić w wyniku konsolidacji spółek PKN Orlen i Lotos".

Avia International to szwajcarskie stowarzyszenie prawne, które zrzesza importerów, producentów, hurtowników i sprzedawców detalicznych paliw, którzy wspólnie działają pod marką Avia w 15 krajach Europy. Cała grupa w 2018 roku wygenerowała przychody na poziomie ponad 20 miliardów Euro.

Avia znana jest klientom indywidualnym przede wszystkim dzięki stacjom paliw, które działają pod tą marką i których jest aktualnie około 3200 w całej Europie, z czego prawie 50 na terenie Polski. Marka Avia w Polsce reprezentowana jest za pośrednictwem spółki Unimot notowanej na głównym parkiecie GPW, która jest członkiem stowarzyszenia Avia International.

- Jesteśmy poważnie zainteresowani odkupem pakietu stacji paliw, które ewentualnie mogą być przeznaczone do sprzedaży w wyniku decyzji Komisji Europejskiej dotyczącej zgody na akwizycję Grupy Lotos przez PKN Orlen – mówi cytowany w komunikacie Adam Sikorski, prezes Unimot i jednocześnie członek komitetu zarządzającego stowarzyszeniem Avia International.

- Przejęcie dużego pakietu stacji znacząco przyspieszyłoby rozwój marki Avia na terenie Polski, dlatego ze względu na wielkość potencjalnej transakcji, spółka Unimot jest gotowa stworzyć konsorcjum firm z pozostałymi członkami stowarzyszenia Avia, które wesprze Unimot w przeprowadzeniu takiego odkupu – dodaje Sikorski.

Jak podkreśla Mario Tonini, dyrektor zarządzający w Avia International, podobną transakcję Avia przeprowadziła na terenie Niemiec we wrześniu bieżącego roku, przejmując 155 stacji paliw od firmy Tessol Kraftstoffe.

- W tamtym przypadku zawiązaliśmy konsorcjum 10 członków stowarzyszenia Avia i wspólnie wygraliśmy przetarg na przejęcie stacji paliw, dlatego mamy już doświadczenie w tego typu transakcjach i możemy je teraz wykorzystać na rynku polskim - wyjaśnia Tonini.

Czytaj także:
Adam Sikorski, prezes Unimot: Marka Carrefour będzie mocno widoczna na stacjach sieci Avia

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.