02.06.2020/12:51

Azerbejdżan w Auchan

Azerbejdżan, kraj na wschodnim Zakaukaziu, najmniej chyba znany z całego Kaukazu, a jak się okazuje z wielowiekowymi tradycjami winiarskimi. Już w I wieku p.n.e. Strabon wspominał o winnicach na terenie Azerbejdżanu. Kraj ten, o czym też mało kto wie, posiada endemiczne odmiany winogron: odmianę białą Bayan - Shire, która nadaje winu przyjemnie lekki smak, a z odmian czerwonych winogrono Madrasa nadające winu charakterystyczną miękkość. Popularne są też szczepy znane z win gruzińskich: ciemne i cierpkie Saperavi oraz wyróżniające się niesamowitym owocowym bukietem białe Rkatsitelil. Wybierając wina, które chcieliśmy pokazać polskim klientom zwracaliśmy głównie na wina powstałe z tych czterech „kaukaskich” winogron.

Od ponad 20 lat (jako pierwsi w Polsce) importujemy z Azerbejdżanu orzechy laskowe. Od kilku lat poszukiwaliśmy wina w tym rejonie, które nas zachwyci, mimo to naszą winnice Ganja Sharab II odnaleźliśmy zupełnym przypadkiem.

Kontraktując siemię lniane w Kazachstanie okazało się, że właściciel plantacji jest Azerem, a jego przyjaciel jest właścicielem najlepszej, jak twierdził, winnicy w Azerbejdżanie. Nie mogliśmy nie zażądać dowodu! Wina, które degustowaliśmy były naprawdę na bardzo wysokim poziomie. Tak jak w 2015 roku zachwyciło nas Mukuzani od naszych gruzińskich przyjaciół z Kakhuri Gvinis Marani, tak w Krainie Ognia nasze serca zdobyło „Shiraz”. Dlatego też „Shiraz” jest również pierwszym winem, które sprowadziliśmy do Polski, pomimo, iż nie mieściło się w naszych początkowych kryteriach winnego doboru.

Jako, że nie mieliśmy akurat swojego auta w Azerbejdżanie postanowiliśmy podstawić na załadunek przewoźnika, który przewiezie wino z Azerbejdżanu do składu podatkowego bliżej Polski, z którego przeładujemy palety w winem na nasze auto. Gdy zobaczyłem dokumenty okazało się, iż ładunek dostarczy KAMAZ z 1991 roku!!! Zdumiony poprosiłem o zdjęcia z załadunku, aby w przyszłości pokazać wnukom jak dziadzio w 2020 roku (gdy wszyscy siedzieli w domach w obawie przed taką włochatą kulką) wino z Azerbejdżanu sprowadzał… Tak powstają legendy!

Zapraszamy Państwa do sklepów Auchan, gdzie już od dzisiaj będzie można kupić  „Shiraz”. Oprócz, w naszej ocenie, obłędnego wina  „Shiraz” w sklepach Auchan też można nabyć „Seven Beauties” kupaż Rkatsiteli oraz Bayan - Shire, wino „Madrasa”, oczywiście z gron o tej samej nazwie oraz półwytrawne przepełnione bukietem suszonych śliwek „Cinar”. Wszystkie wina możemy gorąco polecić! Są na bardzo dobrym poziomie.

Zapraszamy do rozkoszowania się nowymi orientalnymi aromatami i smakami dostępnymi od jutra w Auchan.

Tomasz Wojtaś

TRANS-NUSS SP Z O.O.

kamaz który przywiózł do Polski azerskie wino
Taką właśnie ciężarówką legendarnej marki Kamaz przyjechała z Azerbejdżanu pierwsza partia naszego wina!
Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.