13.11.2017/08:00

Banki Żywności budują MOST pomiędzy firmami a organizacjami społecznymi

Federacja Polskich Banków Żywności współtworzy unikatowe konsorcjum, które wypracowało innowacyjną procedurę Ograniczenia Strat i Marnowania Żywności z Korzyścią dla Społeczeństwa (MOST). Procedura ta jest ułatwieniem współpracy między firmami, a organizacjami zajmującymi się redystrybucją żywności, a co za tym idzie zachęceniem do przekazywania żywności i ograniczeniem skali jego marnotrawstwa. Obecnie procedura wdrażana jest w zakładach SM Mlekovita.

Punktem wyjścia do opracowania przez konsorcjum procedury Ograniczenie Strat i Marnowania Żywności z Korzyścią dla Społeczeństwa (MOST) była szczegółowa analiza dostępnej literatury przedmiotu, opracowanie narzędzi badawczych w formie kwestionariusza ankiety oraz przeprowadzenie badań własnych. Badania pozwoliły na zgromadzenie danych dotyczących podstawowych przyczyn powstawania strat żywności w handlu, transporcie oraz przetwórstwie. Zaproponowana procedura została oparta na obligatoryjnym systemie HACCP, który musi być wdrożony w każdym ogniwie łańcucha żywnościowego, zajmującym się produkcją, obrotem, transportem żywności. Taki sposób opracowania procedury jest kompatybilny z już istniejącą dokumentacją w przedsiębiorstwie, co znacznie ułatwia i usprawnia jej wdrożenie.

Oczekiwanym efektem Modelu Ograniczenia Strat i Marnowania Żywności z Korzyścią dla Społeczeństwa (MOST) jest ułatwienie współpracy między firmami, a organizacjami zajmującymi się redystrybucją żywności, a co za tym idzie zachęcenie do przekazywania żywności i ograniczenie skali jego marnotrawstwa. To nowatorskie podejście może stanowić bazę do budowania społecznej odpowiedzialności wśród wszystkich ogniw łańcucha żywnościowego oraz zwiększenia społecznej świadomości w zakresie strat żywności.

Obecnie procedura jest wdrażana w zakładach SM Mlekovita - partnera konsorcjum badawczego MOST.

Czytaj więcej o programie MOST i innych działaniach pomocowych Banków Żywności na www.projektmost.niemarnuje.pl oraz www.bankizywnosci.pl.

Projekt MOST został dofinansowany z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju w ramach I konkursu w programie Innowacje Społeczne.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.