29.11.2013/11:48

Baterie: Kto się zawiedzie, drugi raz nie kupi

Jakie baterie gwarantują sklepowi duży obrót przed świętami? Wszystkie. Pod warunkiem że będą właściwie wyeksponowane.

Wszystkie, ponieważ sprzęt elektroniczny to jeden z najpopularniejszych prezentów gwiazdkowych. Baterie zasilają zabawki dla dzieci, gry i odtwarzacze mp3 dla młodzieży oraz zegarki, ciśnieniomierze, barometry wręczane dorosłym.

Gadżetów zasilanych ogniwami elektrycznymi przybywa. I każdy z nich ma inne zapotrzebowanie na energię, np. do zasilania zegara potrzebny jest jeden paluszek mniej więcej raz na rok, w zegarku ręcznym baterię „guzikową” wymienia się co kilka lat, ale już w przypadku odtwarzacza muzyki bateria wystarczy zaledwie na kilka tygodni.

Akumulatorki pozwalają zaoszczędzić

Rynek baterii zmienia się nie tylko ze względu na nowy sprzęt. – Zmiany, a w zasadzie główne trendy, jakie obserwujemy, to spadek sprzedaży mniej wydajnych ogniw cynkowo­‑węglowych na rzecz bardziej trwałych baterii alkalicznych. To tendencja widoczna głównie w większych miastach. Kolejnym zjawiskiem jest postępująca specjalizacja oraz miniaturyzacja, co może przełożyć się na wzrost znaczenia baterii guzikowych. Coraz więcej konsumentów myśli proekologicznie, stąd wzrost zainteresowania akumulatorkami, które nie tylko mniej niż baterie oddziałują na środowisko, ale także pozwalają zaoszczędzić pieniądze – tłumaczy Zofia Mirska z firmy Spectrum Brands Poland. Jeśli chodzi o akumulatorki, to rosnącą popularnością cieszą się te z niskim współczynnikiem samorozładowania, np. typu ReCyko firmy GP Battery.

Zdaniem przedstawicielki firmy Spectrum Brands Poland, bateria jest jednym z tych produktów, o sprzedaży których decyduje w głównej mierze ekspozycja. – Klienci zwykle nie planują zakupu ogniw, przypominają sobie o nich dopiero w sklepie. Dlatego stojak trzeba ustawić w widocznym miejscu, najlepiej przy kasie lub w ruchliwych przejściach w przypadku dużych sklepów. Jeżeli to możliwe, baterie, zwłaszcza przed świętami, warto wyłożyć przy półkach z zabawkami i aparatami fotograficznymi. Właściciele niewielkich placówek powinni zadbać o to, by w ich ofercie znalazły się podstawowe, najpopularniejsze baterie alkaliczne. W ramach oferty VARTA polecam baterie z serii Longlife w najpopularniejszych rozmiarach – AA oraz AAA. Mają one stabilne parametry, a sprzedawcom zapewniają dobry obrót – przekonuje Zofia Mirska.

Konsumenci coraz częściej wybierają baterie droższe, ale dające gwarancję większej żywotności. Na tej samej zasadzie wolą kupić baterię markową, niż produkt marki własnej. Tych ostatnich jest już na rynku sporo, ale nie cieszą się dużym popytem. Mimo że są kilka razy tańsze. To efekt tego, że w Polsce baterie sprzedają się lepiej w handlu tradycyjnym niż nowoczesnym, a – jak wiadomo – produkty dystrybutora to domena super­‑ i hipermarketów.

Droższe znaczy lepsze

Nie można jednak powiedzieć, że w przypadku baterii marka jest najważniejsza. To nie ona decyduje o wyborze. Jeśli klient nie znajdzie na półce brandu, który miał zamiar kupić – wybierze inny, o zbliżonej jakości i w podobnej cenie. Ale jeżeli zawiedzie się na marce, następnym razem sięgnie po inną.

Producenci, zdając sobie sprawę, że święta to okres zwiększonego popytu na baterie, starają się w tym gorącym czasie wspierać marketingowo swoje produkty. Ciekawą współpracę prosprzedażową nawiązała firma Energizer Group z operatorem stacji benzynowych Statoil. W ramach akcji „Taniej zasilasz bak” klienci, kupując paliwo, mogą uzyskać rabat w wysokości 15 gr od ceny każdego zakupionego litra. Muszą jednak kupić promocyjne produkty marek Energizer lub Wilkinson.(HUW)

Wiadomości Handlowe, Nr 11-12 (130) Listopad - Grudzień 2013

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.