17.02.2021/14:38

„Beczki Palikota” za cyfrowe tokeny. Tenczyńska Okovita szuka innowacyjnych metod finansowania

Program tokenizacji przygotowany i wdrożony przez Tenczyńską Okovitę zapewni inwestorom szybkie, tanie i w pełni bezpieczne inwestowanie w produkcję wysokiej jakości whisky i okowity. Korzystając z platformy mosaico sprzedano pierwszą partię tokenów o wartości 1 miliona złotych. Kolejne edycje zakładają sprzedaż na poziomie 5 mln złotych.

Program „Beczki Palikota” umożliwia inwestorom zakup całych beczek w pojemności 50, 100, 220 l. Program został uruchomiony z końcem grudnia 2019. Do chwili obecnej sprzedano w jego ramach 250 beczek inwestycyjnych z okovitą i whisky. Chcąc zwiększyć dostępność programu produkcji wysokiej jakości whisky i okowity, Tenczyńska Okovita przygotowała i sukcesywnie uruchamia kolejne edycje programu tokenizacji produkowanych alkoholi. Tokenizacja to proces zapewniający źródło finasowania projektów biznesowych, wykorzystujące technologię blockchain. Pozwala on na zdigitalizowany obrót wartościami będącymi przedmiotem tokenu.

Docelowa wartość pierwszej edycji programu to 5 mln złotych. Pierwsza faza programu zakończyła się sukcesem. Sprzedano tokeny o wartości 1 mln złotych w ciągu 6 tygodni. To pierwszy w Polsce i być może jeden z pierwszych na świecie tak dużych projektów tokenizacji beczek whisky.

– Liczymy, że tokenizacja pozwoli spopularyzować i rozszerzyć dostępność produkowanej przez nas whisky i okowity i pozwolić inwestorom na elastyczne podejście do tej iwestycji. Nie każdego stać na zakup całej beczki lub czekanie 3 lata na realizację zysku. Część z inwestorów chce odzyskać zainwestowane środki szybciej. Dzięki naszemu programowi tokenizacji obrót produktami stanie się szybki, tani i w pełni bezpieczny. Będzie odbywał się w wirtualnej przestrzeni, bez konieczności fizycznego kontaktu z produktem – mówi Janusz Palikot, współwłaściciel i pomysłodawca projektu Tenczyńskiej Okovity.

Już dzisiaj każdy właściciel lub grupa współwłaścicieli danej beczki whisky lub okovity może kupować tokeny o wartości 100 pln każdy, odpowiadający pojemności 0,5 l w danej beczce. Zgodnie z obowiązującym w Polsce prawem, by moc mówić o whisky, alkohol musi leżakować w beczce dębowej minimum 3 lata. Oznacza to, że przez ten okres zainwestowany kapitał pozostaje zamrożony. Tokeny dają szanse na płynne zarządzanie posiadanymi udziałami i samodzielnej decyzji o czasie realizacji zysku z inwestycji w alkohole produkowane przez tenczyńską Okovitę.

Tokenizacja to proces zapewniający źródło finasowania projektów biznesowych, wykorzystujące technologię blockchain (tzw. łańcucha bloków). Pozwala on na zdigitalizowany obrót wartościami będącymi przedmiotem tokenu. Do każdego tokenu przypisuje się konkretny produkt, firmę lub osobę. Wraz z rozwojem technologii blockchain znaczenie i możliwości zastosowania tokenizacji w biznesie stały się nieograniczone, głównie dzięki inteligentnym kontraktom. Faktycznie możliwa jest digitalizacja wszelkiego rodzaju aktywów mających wartość dla ich odbiorców.

Często tokeny mylone są z kryptowalutami. Obydwa rozwiązania nie mają formy materialnej i występują jedynie z zapisie cyfrowym wykorzystującym technologię blockchain. Ale każdy w inny sposób. Każda kryptowaluta posiada swój własny blockchain, natomiast tokeny korzystają z gotowych rozwiązań.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.
zobacz także