10.12.2018/13:51

Będą kolejne dwa dni wolne od pracy? Sejm podejmie decyzję

Grupa posłów PSL-UED złożyła w Sejmie projekt nowelizacji ustawy o dniach wolnych od pracy. Projekt zakłada wprowadzenie dni wolnych od pracy w Wielki Piątek oraz w Wigilię Bożego Narodzenia.

Co istotne, w projekcie zapisano, że ustawa miałaby wejść w życie 1 stycznia 2019 r. To oznacza, że unikniemy powtórki z zamieszania związanym z wprowadzaniem za pięć dwunasta wolnego 12 listopada br.

Autorzy projektu podkreślają, że Wigilia Bożego Narodzenia jest ustawowo dniem wolnym od pracy w Bułgarii, Czechach, Danii, Estonii, Finlandii, Irlandii, Słowacji, oraz na Cyprze, Łotwie, Litwie i Węgrzech. Z kolei w Wielki Piątek nie pracuje się w 15 państwach wchodzących w skład UE (Austria, Wielka Brytania, Bułgaria, Cypr, Dania, Estonia, Finlandia, Hiszpania, Holandia, Łotwa, Malta, Niemcy, Portugalia, Słowacja i Szwecja).

- Należy zauważyć, że szczególnie w odniesieniu do Wigilii niektórzy pracodawcy wprowadzają skrócony dzień pracy, umożliwiając odpowiednie przygotowanie osób do obchodzenia tego święta - czytamy w uzasadnieniu projektu ustawy. Z kolei w odniesieniu do Wielkiego Piątku, autorzy projektu podkreślają, że to dzień "sądu, męki i śmierci Chrystusa", "jeden z najważniejszych dni w roku dla wielu chrześcijan".

Pomysłodawcy projektu powołują się w uzasadnieniu na badanie przeprowadzone przez serwis Praca.pl, z którego wynika, że 24 proc. pracowników i tak będzie mogło wyjść w dniu Wigilii nieco wcześniej do domu. 11 proc. Polaków skończy tego dnia pracę o 1-2 godziny wcześniej, a 13 proc. o 3-4 godziny wcześniej.

- Z powyższych danych wynika, że zdecydowana większość polskich pracowników nie może liczyć na wcześniejsze zwolnienie z pracy w dniu Wigilii. Należy ponadto zauważyć, że według badań CBOS aż 56 proc. Polaków uczestniczy w wielkopiątkowej liturgii - czytamy.

Autorzy projektu nie ukrywają, że projektowana ustawa może skutkować obniżeniem dochodów budżetu państwa. Jak twierdzą, możliwe jest zmniejszenie wpływów z VAT o około 600 mln zł. - Trudno jednakże tak do końca w pełni oszacować koszty, jakie przyniesie ustanowienie dni wolnych od pracy w Wielki Piątek oraz Wigilię Bożego Narodzenia - czytamy w uzasadnieniu.

Co uchwalenie nowego prawa mogłoby oznaczać dla branży handlowej? Należy podkreślić, że aktualnie - na mocy ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele i święta - w Wigilię Bożego Narodzenia, czyli 24 grudnia, handel oraz wykonywanie czynności związanych z handlem możliwe są tylko do godziny 14.00. W identyczny sposób uregulowany został handel w Wielką Sobotę (handel do 14.00), natomiast Wielki Piątek jest w handlu zwykłym dniem pracy.

Dodaj komentarz

1 komentarz

  • HK 11.12.2018

    Festiwal oderwania od rzeczywistości trwa. A co z osobami prawosławnymi? Mają te same święta, tylko przesunięte. Oni się mogą przygotować chodząc do pracy, a katolicy nie? To może zróbmy już hurtem jakieś różne wolne dni dla wszystkich wyznań, z okazji ich różnych różnistych świąt?

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.