07.06.2017/08:20

Będzie jeszcze więcej wyjątków od zakazu handlu w niedziele

W ostatecznej wersji projektu ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele znajdzie się 29 wyjątków od zakazu handlu w ten dzień - podaje "Dziennik Gazeta Prawna". Gazeta zauważa, że liczba wyłączeń w porównaniu z pierwotną wersją projektu (złożoną na jesieni w Sejmie) wzrosła o 12.

"DGP" twierdzi, że dotarło do najnowszego projektu ustawy. Ma on zawierać poprawki, jakie podczas najbliższej podkomisji sejmowej zgłosi poseł PiS Janusz Śniadek. Ich treść uzgodniona została ze związkowcami z NSZZ "Solidarność". Przypomnijmy, "Solidarność" już w lutym br. pokazała zaktualizowany projekt, w którym liczba wyjątków od zakazu handlu została zwiększona z 17 do 24. Teraz okazuje się, że wyłączeń będzie jeszcze więcej.

Zdaniem "DGP", na poszerzonej liście wyjątków znajdą się: bazary i hale targowe funkcjonujące na podstawie uchwały rady gminy (handel nie będzie tu limitowany nawet czasowo), e-commerce (handel będzie możliwy tylko w e-sklepach, w których sprzedaż w niedzielę odbywa się bez udziału pracowników), hurtownie farmaceutyczne, rolnicy, przedsiębiorcy działający na podstawie prawa pocztowego. Kwestią sporną pozostaje to, czy handlować w niedziele będą mogli franczyzobiorcy (istnieją obawy co do konstytucyjności zapisu w projekcie, który im tego zabrania; jednak na tym etapie nie należy spodziewać się poprawki).

Przypomnijmy, że dziś w Sejmie odbędą się kolejne już konsultacje nt. zakazu handlu w niedziele. Temat ten poruszony zostanie podczas posiedzenia Parlamentarnego Zespołu na rzecz Wspierania Przedsiębiorczości i Patriotyzmu Ekonomicznego, któremu przewodzi Adam Abramowicz. Poseł PiS forsować będzie wersję projektu, zgodnie z którą handel miałby być możliwy w Polsce w każdą niedzielę, jednak tylko do godz. 13.

Czytaj więcej w "DGP".

Dodaj komentarz

1 komentarz

  • gosc 08.06.2017

    kpina żadnych handlowych niedziel,najpierw niech zachód wprowadzi u siebie.

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.