28.01.2020/10:42

Będzie kolejna - po styczniowej - podwyżka akcyzy na wyroby tytoniowe?

Do 2028 r. akcyza na wyroby tytoniowe zawierające nikotynę wzrośnie do wartości przynajmniej 70 proc. ceny produktu. Dziś, po styczniowej podwyżce, jest to już 63-64 proc. ceny, choć - co warto podkreślić - przy nieco innej metodologii liczenia - donosi "Dziennik Gazeta Prawna".

Jak czytamy w "DGP", Ministerstwo Zdrowia w ramach Narodowej Strategii Onkologicznej pierwotnie zaproponowało jeszcze wyższą podwyżkę akcyzy, do minimum 75 proc. ceny produktu. Ostatecznie jednak, po uzgodnieniach z Ministerstwem Finansów, stanęło na 70 proc.

Z informacji dziennika wynika, że śmiałe propozycje zapisane w Narodowej Strategii Onkologicznej nie spotkały się z ciepłym przyjęciem w rządzie. Ministerstwo Finansów jest zdania, że jest za wcześnie na kolejną podwyżkę akcyzy, po tym jak wzrosła ona w styczniu br. o 10 proc. To dlatego następny wzrost akcyzy ma nastąpić nie w najbliższej przyszłości, lecz do 2028 r. To plany na tyle odległe, że trudno dziś przewidzieć, czy faktycznie zostaną zrealizowane.

W Narodowej Strategii Onkologicznej, oprócz wzrostu akcyzy na wyroby tytoniowe, zaproponowano także dojście do bezwzględnego reklamy produktów zawierających nikotynę.

Według autorów strategii, aktualnie ok. 25 proc. dorosłych Polaków to palacze.

Czytaj więcej w "DGP".

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.