19.10.2016/12:06

Będzie niższy wiek emerytalny

Zdaniem przewodniczącej sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny, w listopadzie przegłosowany zostanie prezydencki projekt obniżający wiek emerytalny do 60 lat dla kobiet i 65 dla mężczyzn – podaje „Rzeczpospolita”.

Powrót do wieku emerytalnego 60/65 lat oznacza dla finansów publicznych dodatkowy koszt nawet 13 mld zł rocznie – wynika z szacunkowych danych ZUS. Efektem będzie również spadek liczby osób objętych ubezpieczeniami społecznymi, a to z kolei w 2020 r. zmniejszy wpływy składkowe FUS o 15 mld zł.

Z sondażu CBOS wynika, że zdecydowana większość Polaków – 84 proc. – chce obniżenia wieku emerytalnego. Jedynie 12 proc. respondentów jest przeciwnych temu rozwiązaniu. Ankietowani uważają, że nabycie uprawnień emerytalnych powinno zależeć głównie od stażu pracy (89 proc.), wieku (74 proc.) i płci (72 proc.).

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.