20.12.2021/14:09

Będzie obniżka VAT na żywność? Morawiecki przyznał, że to bardzo prawdopodobne

Mateusz Morawiecki zapowiedział, że jest bardzo prawdopodobne, iż VAT na podstawowe artykuły żywnościowe zostanie na co najmniej pół roku obniżony do zera. Zerowa stawka obowiązywałaby od lutego 2022 roku – podaje money.pl.

Premier przypominał także, że niedawno skierował wniosek do Komisji Europejskiej w sprawie zastosowania zerowej stawki VAT na podstawowe artykuły żywnościowe. I dodał, że pakieto osłonowy zostatnie wprowadzony niezależnie od odpowiedzi KE – czytamy w money.pl. 

Było to nawiązanie do wprowadzonej już w dużej mierze przez rząd tarczy antyinflacyjnej. W ramach tarczy, rząd obniża od 20 grudnia 2021 r. do 20 maja 2022 r. wysokość akcyzy do minimalnego poziomu dopuszczalnego w Unii Europejskiej. Akcyza na energię elektryczną dla gospodarstw domowych ma spaść z 5 zł/MWh do zera; dla pozostałych odbiorców akcyza ma być na poziomie minimalnym dopuszczonym w UE.

Dodatkowo od 1 stycznia do 31 maja 2022 r. paliwa mają zostać zwolnione z podatku od sprzedaży detalicznej. Planowane jest też obniżenie stawki VAT na gaz ziemny z 23 do 8 proc. na trzy miesiące – od stycznia do marca 2022 r. Od stycznia do marca 2022 r. do 5 z 23 proc. spaść ma podatek VAT na energię elektryczną. Oprócz tego rząd wprowadza dodatek osłonowy dla niemal 7 mln gospodarstw domowych, który wyniesie od 400 do 1437,50 zł – czytamy w money.pl.

Dodaj komentarz

1 komentarz

  • Jasio 21.12.2021

    Ekonomia pisowska to w znacznym stopniu kopia ekonomii komunistycznej. Pis ciągle walczy z problemami, które sam stworzył a gospodarka coraz bardziej odbiega od wolnorynkowej w stronę regulowanej z przywilejami dla znajomych królika.

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.
zobacz także