11.12.2018/08:32

Będzie obowiązek wydawania paragonu jeszcze przed zapłatą za towar?

W projekcie rozporządzenia z 5 listopada Ministerstwo Finansów wprowadziło dużą zmianę co do momentu, w którym sprzedawca w sklepie będzie musiał przekazać klientowi paragon. Zgodnie z nowym pomysłem, kasjer powinien wydać paragon jeszcze przed uiszczeniem opłaty - pisze Rzeczpospolita.

Pomysł ma być kolejnym narzędziem do walki z szarą strefą, szczególnie w gastronomii.

Krytycznie względem projektu wypowiadają się jednak eksperci. Po pierwsze, rozporządzenie może być niezgodne z prawem unijnym, a także krajowym. Procedurę wydania paragonu opisuje m.in. ustawa o podatku VAT, a tej rozporządzenie nie może zmienić.

Oprócz tego zmiana skomplikowałaby np. kwestię reklamacji. Obecnie by można było zwrócić produkt niezbędne jest posiadanie dowodu zakupu - czyli paragonu. Inna kwestia to zmiana systemów komputerowych i oprogramowania w kasach. Na to czasu już nie ma, bo rozporządzenie miałoby wejść w życie już 1 stycznia 2019 roku.

Dodaj komentarz

1 komentarz

  • Zexxt 66 12.12.2018

    Kolejny debilizm ! Sprzedawca wydrukuje paragon ( czyli powstanie księgowa sprzedaż , obowiązek odprowadzenia VAT i PIT ) a klient dopiero w tym momencie zobaczy , ze nie ma pieniędzy no i dupa ! Klient zostawia towar i idzie w cho...rę a sprzedawca zostaje z tym pasztetem .....musi teraz odkręcac wszystko a podejrzliwa skarbówka juz węszy jakies kombinacje no bo jak mozna nagle mieć 10 zwrotów dziennie jak do tej pory były 3 na miesiąc . I takie "dobre zmiany" nas czekają !

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.