06.01.2021/11:29

Będzie podwyżka akcyzy na nowatorskie wyroby tytoniowe? W Ministerstwie Finansów trwa analiza

Ministerstwo Sprawiedliwości zgłosiło autopoprawkę do przyjętego jeszcze przed Bożym Narodzeniem przez rząd projektu o podatku akcyzowym. Okazuje się, że może się to przyczynić do wzrostu cen m.in. nowatorskich wyrobów tytoniowych,  takich jak wkłady do podgrzewaczy tytoniu.

Projekt ustawy został przyjęty 22 grudnia i teraz musi przejść całą ścieżkę legislacyjną. Jednak już dzień później, 23 grudnia, Ministerstwo Sprawiedliwości zgłosiło autopoprawkę, która zakłada zmianę mechanizmu naliczania akcyzy dla nowych kategorii.

Jak informuje portal money.pl, akcyza miałaby wynieść 293,3 zł za każde sto sprzedanych sztuk wyrobów nowatorskich. W przypadku klasycznych wyrobów tytoniowych w 2021 roku wyniesie ona ok. 316 zł za każdy kilogram, z kolei każdy mililitr płynów do elektronicznych papierosów to opłata rzędu 0,55 gr. Co istotne, akcyza w przypadku nowatorskich wyrobów tytoniowych stanowi ok. 1/5 akcyzy papierosowej. 

Zdaniem Ministerstwa Sprawiedliwości dotychczasowe zasady prowadzą do wojny cenowej na rynku, a co za tym idzie, do mniejszych w pływów budżetowych. Jak podkreśla portal, ministerstwo chce "stabilizować wpływy budżetowe" oraz jednocześnie niwelować dysproporcje w poszczególnych kategoriach. Z wyliczeń resortu sprawiedliwości wynika bowiem, że obecnie  każda paczka papierosów to blisko 9 zł akcyzy. Wyroby nowatorskie mają przynosić o 7 zł mniejszy wpływ do budżetu. Po zmianie przepisów system akcyzowy miałby się stać bardziej przejrzysty i w podobny sposób obejmować wszystkie kategorie produktowe.

Jak przekazało Ministerstwo Finansów sprawa nie jest jeszcze rozstrzygnięta i będzie analizowana.

Więcej w portalu money.pl

Dodaj komentarz

1 komentarz

  • Głupota czy lobbing? 06.01.2021

    Nieustająco potrafią zaskoczyć pomysłami...
    Cały świat promuje 'nowatorskie' żeby tylko ludzie przestali palić normalne papierosy a oni chcą zniechęcić podnosząc cenę.
    Pytanie czy to 'tylko' głupota czy lobbing kogoś kto traci na nowatorskich i chciałby żeby ludzie nadal truli się papierosami?

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.
zobacz także