05.02.2020/20:11

Będzie strajk pracowników sieci Kaufland? Związkowcy zapowiadają referendum i chcą 800 zł podwyżki

Jak informuje Business Insider, związkowcy z polskiego oddziału sieci zapowiadają zorganizowanie wśród pracowników referendum strajkowego. Spór między Kauflandem i związkowcami trwa od 2019 r. Kaufland nie zgodził się na proponowane podwyżki pensji, ale zapowiedział, że pracowników czekają podwyżki od marca. Kłopot w tym, że nie wiadomo, jakie.

Związkowcy chcieli, aby pensje pracowników wzrosły średnio o 800 zł. Obecnie początkujący kasjerzy zarabiają w sieci od 2,6 tys. do 3,4 brutto miesięcznie. Dla porównania w Lidlu na podobnym stanowisku zarobić można od 3,1 tys. zł do 4 tys. zł.

Spór zbiorowy w Kauflandzie trwa od września 2019 r. Przedstawiciele Wolnego Związku Zawodowego "Jedność Pracownicza" oczekują podwyższenia pensji o 800 zł. Argumentują to rosnącymi kosztami życia oraz dużym obciążeniem pracą.

- W porównaniu do poprzednich lat w marketach pracuje o wiele mniej osób, a pracy nie ubywa - poinformował Business Insider Polska Wojciech Jendrusiak, szef Międzyzakładowej Organizacji WZZ "Jedność Pracownicza" w sieci Kaufland. Jednym z argumentów jest fakt, że od lat rosną koszty życia, a przeciętna płaca rośnie z roku na rok.

W ramach sporu zbiorowego odbyło się kilka spotkań między zarządem a WZZ "Jednością Pracowniczą", jednak zakończyły się one niepowodzeniem. Związkowcy chcą więc teraz zorganizować referendum strajkowe. Sieć obiecała w trakcie negocjacji podniesienie pensji od marca, jednak nie wiadomo, o jakich podwyżkach mowa.

Dodaj komentarz

2 komentarze

  • RAVEN123 06.02.2020

    Generalnie najlepsza metoda to ludzka solidarność - powinniśmy się zebrać i masowo przestać kupować w tej wybranej sieci do momentu poprawy. Z tym, że Polska to dziwny kraj masowo biegamy na dzień niepodległości, a jak trzeba się zebrać w ważnych sprawach gospodarczych to i tak ludzie polezą tam na zakupy. Nie ma jedności w Narodzie, jesteśmy ciągle i specjalnie rozbijani na grupy, wieś-miasto, młodzi-starzy, katolicy-inni, lewacy-prawacy, bogaci-biedni itd itd :(

  • D. 05.02.2020

    Podwyżki chciałby każdy. Sieci i ich menago też. A wszystko opłacą klienci. Jedyna recepta - mniej kupowac

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.