25.04.2020/08:34

Będzie zerowa stawka VAT na książki? Polska zwróci się w tej sprawie do KE

Walkę o obniżenie stawki VAT na książki z 5 proc. do 0 proc. zapowiedział w tym tygodniu prezydent Andrzej Duda. Głowa państwa wypowiedziała się na ten temat w trakcie internetowej sesji pytań i odpowiedzi.

Duda stwierdził, że już z premierem Mateuszem Morawieckim oraz wicepremierem i ministrem kultury Piotrem Gliński, że polski rząd "zwróci się do Komisji Europejskiej o to, aby można było w Polsce wprowadzić zerową stawkę VAT na książki".

Zdaniem prezydenta, "oczywiście doprowadziłoby to do obniżenia ceny" książek. Oczekiwania te można określić mianem bardzo optymistycznych, pamiętamy bowiem, że niedawna obniżka VAT na e-booki z 23 proc. do 5 proc. wcale nie wywołała podobnego efektu - ceny produktów pozostały na podobnym poziomie, co wcześniej.

Spadek cen książek po ewentualnym wprowadzeniu zerowego VAT-u na nie wydaje się dość wątpliwy również z innej przyczyny. Otóż sam prezydent Duda przyznał, że "dzisiaj przemysł księgarski z racji koronawirusa i związanego z tym kryzysu jest w bardzo trudnej sytuacji". Nieracjonalne byłoby oczekiwanie, że firmy obniżą ceny książek, zamiast powalczyć o lepsze marże w tak trudnych czasach, w których decyduje się ich "być albo nie być".

Dodaj komentarz

1 komentarz

  • kj 25.04.2020

    5% na książce? To średnio ile groszy będzie mniej? Więcej zachodu niż to wszystko warte... Może niech prezydent i premier zastanowią się nad obniżeniem 23% VAT Bo jakoś o tym już wszyscy zapomnieli że to tak na chwilę miało być podniesione...

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.