26.01.2021/14:15

Biedronka chętna do zaszczepiania pracowników przeciwko COVID-19. Problemem jest brak wakcyny [TYLKO U NAS]

Sieć Biedronka chce umożliwić chętnym pracownikom możliwość zaszczepienia się przeciw COVID-19 - dowiedział się portal wiadomoscihandlowe.pl. Jest gotowa udostępnić niezbędną przestrzeń w swoich centrach dystrybucyjnych czy w biurach, aby przyśpieszyć i usprawnić akcję szczepień. Na razie to tylko plany, bo pracownicy handlu wciąż pozostają za burtą, jeśli chodzi o jakiekolwiek preferencyjne traktowanie w Narodowym Programie Szczepień, a ponadto nie istnieje możliwość dystrybuowania szczepionki na zasadach komercyjnych, poza państwowym programem.

Osoby pracujące w branży handlowej zostały zepchnięte na sam koniec kolejki w Narodowym Programie Szczepień. Pracownicy kluczowej branży dla gospodarki co do zasady (o ile np. nie są seniorami) będą mogli zaszczepić się dopiero w ostatnim, powszechnym etapie programu, którego celem jest nie tylko ochrona zdrowia obywateli, ale i przywrócenie tzw. normalności życia, na którą wszyscy czekają od marca ub.r.

Niezakłócone dostawy produktów do sklepów i stały dostęp do placówek handlowych z żywnością uspokoiły społeczeństwo. Może się jednak okazać, że to tylko względny spokój, ponieważ wciąż jesteśmy w stanie epidemii, której kres może położyć w zasadzie tylko masowe zaszczepienie społeczeństwa. Pracodawcy zdają sobie sprawę z tego, że sprzedawcy to jedna z grup zawodowych, która jest w gronie największego ryzyka. Problem polega na tym, że chyba nie rozumieją tego rządzący.

Jak powiedział portalowi wiadomoscihandlowe.pl Tomasz Dejtrowski, dyrektor ds. wynagrodzeń i świadczeń w sieci Biedronka, pracownicy handlu spełniają określoną misję, codziennie są narażeni na kontakt z wieloma potencjalnie zarażonymi osobami, więc – jako grupa zawodowa – powinni być szczepieni tak szybko, jak to możliwe.   

– Sieć Biedronka, największy prywatny pracodawca w Polsce, jest zdeterminowana, żeby umożliwić wszystkim swoim chętnym pracownikom łatwiejsze zaszczepienie się. Jeśli będzie taka możliwość, planujemy udostępnienie niezbędnej przestrzeni w naszych centrach dystrybucyjnych czy w biurach, aby przyśpieszyć i usprawnić akcję szczepień w formie wyjazdowej, tak jak to się odbywa już od wielu lat w przypadku sezonowych szczepień przeciwko grypie. Pozostajemy w bieżącym kontakcie z naszymi partnerami medycznymi i – jak tylko szczepionki będą dostępne oraz będzie możliwość prawna przeprowadzenia takiej akcji – będziemy niezwłocznie podejmować konkretne decyzje i działania w tej sprawie – zaznaczył w komentarzu dla portalu wiadomoscihandlowe.pl Tomasz Dejtrowski. 

Biedronka nie jest jedynym spośród dużych detalistów obecnych w Polsce, którzy działają proaktywnie w tym temacie. Z doniesień prasowych wiemy, że sieć Auchan prowadzi rozmowy z pracownikami swoich sklepów. Sieć pyta ich, czy chcą zostać zaszczepieni przeciwko koronawirusowi. Sieć zapytała pracowników o chęć zaszczepienia się na wypadek, gdyby uzyskała dostęp do szczepionek przez swojego ubezpieczyciela. W praktyce wygląda to tak, że w przypadku chęci zaszczepienia grupy pracowników, pracodawca powinien zgłosić się do partnera medycznego - organizatora mobilnych punktów szczepień, który będzie odpowiadał za cały proces. Takie szczepienie może odbywać się na terenie firmy. 

Przeczytaj więcej: Auchan rozmawia z pracownikami. Pyta o szczepienia

Nagroda za szczepienie

Temat szczepień pracowników handlu jest aktualny nie tylko w Polsce, ale na całym świecie. Znani detaliści w miarę możliwości włączają się do programu masowych szczepień lub do promowania go. Jak informowaliśmy, amerykański oddział Lidla zachęca swój personel do szczepień. Każdemu pracownikowi ze Stanów Zjednoczonych, który się podda szczepieniu, dyskonter gwarantuje 200 dolarów, czyli ok. 750 zł ekstra.

Ciąg dalszy artykułu - na drugiej stronie.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.
zobacz także