14.05.2020/10:47

Biedronka i Hebe wycofują się z planów inwestycyjnych. Niepewny los 150 sklepów

Pomimo zadowalających przychodów za I kwartał 2020 r., spółka Jeronimo Martins, właściciel sieci Biedronka i Hebe, wycofuje się z planów inwestycyjnych zapowiedzianych w raporcie rocznym. Z powodu koronawirusa firma może nie otworzyć aż 150 nowych sklepów. Operator nie podał na jakim poziomie zaplanowane inwestycje mogą zostać zrealizowane.

Inwestycje w sieć Biedronka w I kwartale wyniosły 34 mln euro i stanowiły 37 proc. wszystkich wydatków inwestycyjnych w grupie Jeronimo Martins. Na koniec I kwartału 2020 roku w ramach sieci Biedronka działało 3010 sklepów, o 8 więcej niż na koniec 2019 roku. Na zwiększenie sieci sklepów złożyło się otwarcie 11 marketów i zamknięcie trzech sklepów.

W opublikowanym raporcie za I kwartał 2020 r. Jeronimo Martins zwraca uwagę na niepewną sytuację rynkową związaną z koronawirusem. – Będziemy nadal ściśle monitorować naszą działalność. Reagowanie na te zmiany wymaga ogromnego zaangażowania i elastyczności naszych zespołów. Misją firmy jest zagwarantowanie dostępu do wysokiej jakości podstawowych produktów spożywczych po niskich cenach.

Z naszych informacji wynika, że pandemia będzie miała wpływ na wszystkie przedsiębiorstwa, ale stopień i głębokość tych skutków będzie zależeć od czasu pandemii oraz działań zabezpieczających przyjętych przez każde z państw.

Biorąc pod uwagę obecną niepewność co do ewolucji pandemii, nie mamy wystarczająco wiarygodnych szacunków dotyczących potencjalnego wpływu tego kryzysu na działalność w tym roku. Z tego powodu rozsądne jest wycofanie wytycznych przekazanych w dniu 20 lutego – podaje Jeronimo Martins.

Firma Jeronimo Martins planowała powiększyć w 2020 roku bazę sklepów Biedronka o ponad 100 placówek, z czego 40 proc. miały stanowić sklepy budowane w mniejszym formacie. Niepewny jest też los nowych sklepów kosmetycznych Hebe. W raporcie rocznym zakładano otwarcie 50 nowych sklepów.

Aby poprawić jakość i standardy obsługi Jeronimo Martins zakładał remont aż 250 już działających sklepów Biedronka. Również te inwestycje stoją pod znakiem zapytania. 

Sieć Biedronka liczyła pod koniec marca 2020 r. 3010 sklepów, natomiast Hebe - 281 salonów.

Z raportu spółki Jeronomo Martins za I kw. 2020 r.  wynika, że cała grupa uzyskała sprzedaż na poziomie 4,7 mld euro, o 11 proc. wyższym rdr, przy wzroście lfl o 9,5 proc. Jednak zysk JM spadł w pierwszym kwartale o 44 proc., do 35 mln euro.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.