23.02.2017/15:33

Biedronka jest odporna na inflację płacową

Biedronka nie obawia się presji płacowej. Zarząd Jeronimo Martins na konferencji prasowej z okazji publikacji wyników rocznych komentuje polityki płacowej sieci i problemy związane m.in. z podniesieniem płacy minimalnej w Polsce. Przedstawiciele firmy nie spodziewają się, że inflacja kosztów pracy znacząco wpłynie na wyniki finansowe sieci.

Na temat polityki płacowej Biedronki podczas konferencji prasowej mówiła Ana Luísa Virgínia, szefowa biura zarządu Jerónimo Martins. Wypowiadała się m.in. w kwestii podniesienia płacy minimalnej w Polsce, kosztów pracy i ich potencjalnego wpływu na wyniki finansowe sieci:

- Jeśli chodzi o wpływ wzrostu wynagrodzenia minimalnego na wyniki finansowe Biedronki, to będzie on dwojakiego rodzaju. Jeśli inflacja cen żywności pozostanie na niskim poziomie, to wzrost wynagrodzeń przełoży się na wzrost średnich dochodów rozporządzalnych konsumentów i gospodarstw domowych, a to może przynieść sieci Biedronka dodatkowe przychody. W ten sposób większe koszty pracy zostaną przynajmniej częściowo skompensowane.

- Jeśli chodzi o stronę kosztową, to firma już od dłuższego czasu była przygotowana na tę zmianę i kilkakrotnie podnosiła pensje pracownikom. Ponieważ koszty pracy stanowią ok. 6% wszystkich kosztów operacyjnych, zatem pewien wzrost tych kosztów nie powinien znacząco wpłynąć na wyniki finansowe firmy, tym bardziej że istotnie może być częściowo skompensowany wzrostem sprzedaży. W skali całego przedsiębiorstwa, na wszystkich trzech rynkach, inflacja kosztów płacowych wyniosła w ubiegłym roku ok. 6%.

- Warto podkreślić, że koszty płacowe to nie tylko wynagrodzenia za pracę, ale także premie, bonusy, plany socjalne czy ubezpieczenia zdrowotne. Staramy się nie oszczędzać za wszelką cenę na kosztach płacowych, ponieważ zależy nam, aby na linii frontu – w naszych placówkach detalicznych – pracowali ludzie zadowoleni i wysoko motywowani. Jest to tym ważniejsze, że chcemy realizować plany dynamicznej ekspansji i będziemy potrzebować wielu nowych, dobrych pracowników.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.