04.02.2016/16:48

Biedronka kuźnią kadr dla handlu w Polsce

Tomasz Suchański po 18 latach pracy w Grupie Jeronimo Martins zostanie szefem spółki Żabka Polska, która zarządza największą siecią sklepów convenience w Polsce. To nie pierwszy menedżer, który zdobył doświadczenie budując potęgę sieci Biedronka, a następnie zasilił konkurencyjne firmy działające na rynku. Warto przyjrzeć się kilku nazwiskom.

W ciągu ponad 20 lat działalności na polskim rynku handlowym Biedronka i jej właściciel, spółka Jeronimo Martins Polska, zbudowały tu nie tylko największą firmę handlową, ale także zasiliły swoimi menedżerami wiele firm dystrybucyjnych działających na krajowym rynku. Można powiedzieć, że portugalska firma podłożyła mocne fundamenty pod budowę nowoczesnego handlu w Polsce.

Przez ostatnie dwa lata Tomasz Suchański pełnił funkcję dyrektora finansowego w Grupie Jeronimo Martins, a w latach 2011-2014 był dyrektorem generalnym sieci Biedronka. Z portugalskim koncernem związany był od 18 lat, a 1 marca obejmie stanowisko prezesa zarządu firmy Żabka S.A., będzie również pełnił obowiązki dyrektora generalnego sieci sklepów Żabka. Suchański zastąpi na stanowisku Krzysztofa Andrzejewskiego, który pełnił funkcję prezesa Żabki od kwietnia 2015 r. i pozostanie w ścisłym zarządzie spółki jako wiceprezes odpowiedzialny za cały obszar operacyjny firmy.Warto przypomnieć, że właśnie w Biedronce (od 2013 r.) zdobywał swoje doświadczenie zawodowe Adam Manikowski, który w styczniu 2013 r. ze stanowiska dyrektora działu marketingu Jeronimo Martins Polska przeniósł się na fotel dyrektora operacyjnego Grupy Tesco w Chinach. Manikowski ma 10-letnie doświadczenie w branży handlowej, a obecnie pełni funkcję dyrektora generalnego Tesco w Polsce.

Tomasz Waligórski pracował dla właściciela Biedronki od 1995 r. do 2011 r. na stanowiskach członka zarządu i dyrektor działu zakupów Jeronimo Martins. W roku 2013 został prezesem sieci Polomarket. Z firmą rozstał się w sierpniu 2015 r.

W lutym 2015 r. z funkcji dyrektora ds. zakupów w sieci Biedronka zrezygnowała Alicja Koleśnik, która następnie została prezesem zarządu spółki DOZ SA, prowadzącej sieć ok. 1000 aptek Dbam o Zdrowie.

Kolejnym menedżerem, który przez wiele lat (od 2008 r.) pracował w Biedronce, był Portugalczyk Julio Duarte. Duarte pracował m.in. na stanowisku dyrektora operacyjnego Jeronimo Martins. Od lipca 2012 r. do października 2015 r. Julio Duarte był wiceprezesem zarządu ds. operacyjnych i członkiem zarządu spółki Żabka Polska.

Adam Manikowski, dyrektor generalny Tesco w Polsce, fot. linkedin.comAdam Manikowski, dyrektor generalny Tesco w Polsce, fot. linkedin.com


Marek Bodynek, który ma osiemnastoletnie doświadczenie w branży retail i spożywczej, swoją karierę także rozwijał w strukturach Jeronimo Martins Polska, gdzie pracował m.in. jako dyrektor operacyjny. Bodynek jest obecnie członkiem zarządu w spółce Małpka S.A., która jest operatorem sieci sklepów Małpka Express.

Andrzej Mróz, związany był z Jeronimo Martins od roku 1999 do 2012, pełnił w tym czasie m.in. funkcję dyrektora operacyjnego. Później przeniósł się do Rosji, gdzie pracował w Grupie X5 Retail, a po niespełna dwóch latach trafił do sieci Polomarket, gdzie pełnił funkcje członka zarządu i dyrektora operacyjnego sieci. Od 2014 r. Andrzej Mróz jest dyrektorem operacyjnym w sieci Delikatesy Centrum z Grupy Eurocash.

Tomasz Waligórski, były prezes sieci Polomarket, fot. materiały prasoweTomasz Waligórski, były prezes sieci Polomarket, fot. materiały prasowe


Na uwagę zasługuje nazwisko Carlosa Saraivy, który początkowo związany z Jeronimo Martins i Biedronką, przeniósł się do Grupy Eurocash, gdzie od 2013 roku pełnił m.in. funkcję członka zarządu i prezesa Eurocash Franczyza, spółki zarządzającej siecią Delikatesy Centrum. W grudniu 2015 r. Carlos Saraiva rozstał się z Grupą Eurocash i ponownie zasilił szeregi Grupy Jeronimo Martins. Teraz w strukturach portugalskiej firmy pełni funkcję dyrektora zarządzającego sieci Pingo Doce.

Jeronimo Martins Polska S.A. jest właścicielem sieci Biedronki - największej sieci detalicznej w Polsce, mającej ponad 2650 sklepów w ponad tysiącu miejscowości. Sieć Biedronka, obecna na polskim rynku od 20 lat, współpracuje z ponad pięciuset polskimi partnerami handlowymi. Jeronimo Martins w Polsce zatrudnia ponad 55 tys. pracowników. Od 1995 r. Grupa Jeronimo Martins zainwestowała w Polsce ponad 11 mld zł.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.