20.12.2018/15:22

Biedronka modyfikuje od stycznia system wynagrodzeń [TYLKO U NAS]

Od 1 stycznia przyszłego roku w sieci Biedronka będzie obowiązywał nowy system wynagrodzeń. Zmiany dotyczyć będą premii za wyniki sklepu oraz zasad wypłaty bonusu za frekwencję w pracy. Ponadto Biedronka podniesie pensje najsłabiej opłacanym pracownikom o 50 zł, aby dopasować wynagrodzenia do wzrastającej płacy minimalnej.

- Od 2019 r. nanosimy kilka istotnych zmian w naszym systemie wynagrodzeń w sklepach - potwierdza nasze informacje Tomasz Dejtrowski, dyrektor ds. wynagrodzeń i świadczeń w Jeronimo Martins Polska.

Po pierwsze, nagroda frekwencyjna, w zależności od lokalizacji sklepu wynosząca aktualnie 450, 500 lub 550 zł brutto miesięcznie, nie będzie przepadać pracownikom po pierwszym opuszczonym przez nich dniu pracy w danym miesiącu. - W przypadku pierwszego dnia nieplanowanej, ale usprawiedliwionej nieobecności w danym miesiącu pracownikowi będzie przysługiwało 75 proc. wartości tej nagrody, a przy dwóch dniach absencji 50 proc. jej wartości. Zależy nam, żeby pracownicy, którzy z niezależnych od siebie przyczyn znaleźli się na krótkich absencjach, mieli nadal możliwość otrzymania przynajmniej części nagrody - tłumaczy Dejtrowski.

Zadowolony z powyższej zmiany jest Piotra Adamczak, szef NSZZ "Solidarność" w Jeronimo Martins Polska. Związkowiec w rozmowie z portalem wiadomoscihandlowe.pl podkreśla, że pracownicy od wielu miesięcy domagali się od dyskontowej sieci bardziej elastycznego podejścia do naliczania nagrody frekwencyjnej. Obecnie pracownikom, którzy opuszczą choć jeden dzień w miesiącu, opłacało się iść od razu na nieco dłuższą przerwę, zamiast wracać do pracy przed końcem miesiąca.

Nowe zasady wypłaty bonusu frekwencyjnego dotyczyć będą nie tylko pracowników sklepów Biedronki. Skorzystają z nich także osoby zatrudnione w centrach dystrybucyjnych Jeronimo Martins, a także w należącym do firmy zakładzie produkującym zupy marki własnej.

Kolejna zmiana od stycznia dotyczyć będzie premii uzależnionej od wyników sklepów. W bieżącym roku wynosiła ona w większości lokalizacji 500 zł brutto kwartalnie. Od 2019 r. - podobnie zresztą jak w roku 2017 - wypłacana będzie co miesiąc. Do chwili publikacji niniejszego artykułu Biedronka nie zdradziła, w jaki sposób zmiana częstotliwości wypłacania premii wpłynie na jej wysokość. Wiemy jednak, że w 2017 r., gdy premia po raz ostatni wypłacana była co miesiąc, pracownicy mogli w jej ramach zdobyć - przynajmniej w niektórych lokalizacjach - do 330 zł brutto miesięcznie (po roku, przy przejściu na system kwartalny, wcielono znaczną część tego bonusu w skład głównej pensji).

Z naszych informacji wynika, że w styczniu nie ulegnie zmianie główna, podstawowa część wynagrodzenia otrzymywanego w Biedronce. Jest ona mocno zróżnicowana ze względu na geografię i staż pracy, zwykle wynosi od 2200 do 3000 zł brutto. Tutaj zmiany - spowodowane wzrostem płacy minimalnej od 2019 r. - odczuje niewielka część najmniej zarabiających pracowników.

Dodaj komentarz

2 komentarze

  • pracownik biedronki 21.12.2018

    żenada nie wiem czym oni się chwalą. podwyżka 50 zł brutto i marną premią w kwocie do 170 zl brutto miesiecznie jezeli zrobi sie wysrubowany budzet i zaliczy tajemniczego klienta.

  • waldziu 21.12.2018

    A co planują w Auchan? Podnieś pensję no bo najniższa krajowa wzrasta.....ach jeszcze śmieszny bilans śmiechu warte.......

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.