05.08.2020/08:19

Biedronka musiała wycofać wędliny pod marką własną. W produkcie wykryto bakterie

Główny Inspektorat Sanitarny poinformował o wycofaniu przez sieć sklepów Biedronka jednej partii mielonki tyrolskiej pod marką Kraina Wędlin, ze względu na wykrycie obecności bakterii Listeria monocytogenes, która może prowadzić do choroby zwanej listeriozą.

Producentem mielonki tyrolskiej pod marką Kraina Wędlin jest firma Sokołów S.A. zaś jej wyłącznym dystrybutorem należąca do spółki Jeronimo Martins Polska sieć sklepów Biedroinka.

Wycofanie dotyczy jednej partii. Szczegóły dotyczące produktu niezdatnego do spożycia zostały udostępnione przez GIS:

  • Produkt – Mielonka tyrolska, Kraina Wędlin, 270 g
  • Numer partii: 02035S
  • Termin przydatności do spożycia: 11.08.2020 i 12.08.2020
  • Producent: Sokołów S.A. Oddział w Sokołowie Podlaskim, Aleja 550-lecia 1,
  • 08-300 Sokołów Podlaski, weterynaryjny numer identyfikacyjny: 14290201
  • Dystrybutor: Jeronimo Martins Polska S.A., ul. Żniwna 5, 62-410 Kostrzyn

Działania podjęte przez przedsiębiorców i organy urzędowej kontroli:

„W dniu 30.07.2020 r. po otrzymaniu badań mikrobiologicznych producent zgodnie z obowiązującą procedurą podjął decyzję o wycofaniu produktu z rynku. W związku z tym podjął działania mające na celu identyfikację partii oraz ustalił kierunki sprzedaży przebadanej partii produktu. Niezwłocznie po przeprowadzeniu identyfikacji, informacja została przekazana odbiorcy – Jeronimo Martins Polska, który natychmiast wszczął procedurę wycofania z obrotu handlowego powyższej partii produktu.”

„Wyniki badań produktów z innych partii przeprowadzonych w 2020 r. przez firmę Sokołów oraz zleconych do zewnętrznego niezależnego laboratorium przez Jeronimo Martins Polska nie wykazały obecności Listeria monocytogenes w żadnej z kontrolowanych innych partii mielonki tyrolskiej 270 g Kraina Wędlin.”

Powiatowy Lekarz Weterynarii w Sokołowie Podlaskim w dniu 31.07.2020 r. wydał decyzję administracyjną nakazującą producentowi wycofanie z rynku i zniszczenie kwestionowanego produktu.

Organy Państwowej Inspekcji Sanitarnej nadzorują proces wycofywania z obrotu kwestionowanej partii.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.
zobacz także