12.10.2016/12:04

Biedronka nie kupi rumuńskiej sieci Profi. Oferta Jeronimo Martins odrzucona

Grupa Jeronimo Martins, do której należy sieć sklepów Biedronka nie przejmie sieci Profi w Rumunii. Jak dowiedział się portal wiadomoscihandlowe.pl oferta Jeronimo Martins została odrzucona przez właścicieli sieci, czyli fundusz Enterprise Investors.

Według nieoficjalnych informacji portalu wiadomoscihandlowe.pl nowym właścicielem sieci Profi zostanie najprawdopodobniej kolejny fundusz inwestycyjny.

Przypomnijmy, kilka tygodni temu rumuńskie media informowały, że przejęciem Profi zainteresowane są m.in. amerykański fundusz CVC Capital, a w kolejce chętnych ustawiają się także inwestorzy z Turcji oraz z krajów bałtyckich.

Z wyliczeń ekspertów wynika, że fundusz Enterprise Investors może sprzedać sieć Profi za ok. 450-500 mln euro. Przychody rumuńskiej sieci w tym roku mogą dobić do granicy nawet 780 mln euro wobec 573 mln euro w roku 2015.

Jak pisaliśmy na portalu wiadomoscihandlowe.pl, już w maju br. zarządzany przez Enterprise Investors fundusz Polish Enterprise Fund VI (PEF VI) poinformował, że planuje zbadać strategiczne opcja dla rumuńskiej sieci Profi, której jest właścicielem od kilku lat. Fundusz zdecydował się zatrudnić firmy doradcze, które miały na celu zbadać obecną sytuację rynkową i potencjalne scenariusze przyszłego rozwoju spółki. 

Rumuńska sieć Profi została zakupiona przez PEF VI za 66 mln euro w 2009 r. Inwestor wydał na rozwój sieci ponad 10 mln euro.  Profi zarządza obecnie siecią ponad 400 sklepów, w ramach której działają sklepy w konceptach standard, city (miejski) i Loco (wiejski). W 2015 r. sieć zanotowała rekordowe dochody, które sięgnęły  565 mln euro.

Na koniec sierpnia br. sieć Profi miała w Rumunii 439 supermarketów, zlokalizowanych w 212 miastach.

Dodaj komentarz

1 komentarz

  • Huti 13.10.2016

    I bardzo dobrze.

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.