28.12.2017/13:52

Biedronka odnotuje w czwartym kwartale wzrost sprzedaży większy od zakładanego [PROGNOZA]

Rekordowo niskie bezrobocie, wzrost płac i co za tym idzie poprawiające się nastroje konsumentów – te czynniki sprawiają, że Haitong Bank podniósł prognozę wyników sprzedażowych Biedronki z 5,5 proc. do 6,5 proc. LfL. Analitycy podwyższyli też prognozę wyników rocznych dla roku finansowego 2018 z 5 do 6 proc.

Większa sprzedaż powinna pomóc sieci w neutralizacji wzrostu kosztów operacyjnych, związanych z presją płacową. Analitycy Haitong Banku prognozują zatem, że marża EBITDA utrzyma się na stabilnym poziomie, mimo podwyżek płac dla pracowników sklepów. Prognozy na lata 2017 – 2019 zostały podniesione średnio o ok. 2 proc., po części także dzięki umocnieniu się złotówki.

Autorzy prognozy zwracają uwagę, że dzięki wzrostowi płac – średnio o ok. 7 proc. rok do roku – na przełomie października i listopada szybko rosły dochody rozporządzalne konsumentów. W związku z tym prognoza skumulowanego dwuletniego wzrostu sprzedaży LfL przewiduje przyspieszenie z 17,4 proc. w trzecim kwartale do 18,4 proc. w czwartym kwartale. Wpływ na to będzie miał wzrost wartości koszyka zakupowego 0 80 punktów bazowych w ujęciu kwartalnym – dla całego rynku ten wzrost został oszacowany na 170 pb.

Analitycy podkreślają, że Biedronce opłaciło się skoncentrowanie na wzroście sprzedaży LfL. Sieć z sukcesami łączyła politykę cenową EDLP (codziennie niskie ceny) z udanymi promocjami cenowymi, obejmującymi stały asortyment, a także z krótkoterminowymi promocjami In&Out na żywność i asortyment non-food. Dzięki temu w trudnym otoczeniu konkurencyjnym firma zdołała przejąć część dodatkowego dochodu rozporządzalnego konsumentów i zgodnie z prognozą wypracuje w czwartym kwartale wzrost sprzedaży LfL o 6,5 proc.

Dodatkowe 2 proc. wzrostu sprzedaży powinien przynieść rozwój organiczny sieci sklepów, a do wyniki sprzedażowe liczone w euro powinny się dodatkowo poprawić o 3,8 proc. dzięki wzmocnieniu złotówki. W konsekwencji sprzedaż ogółem w euro powinna w czwartym kwartale wzrosnąć o ok. 12,3 proc. rdr.

Ponieważ pozapłacowe koszty operacyjne nie rosły w badanym okresie w sposób istotny, prognoza Haitong Banku w odniesieniu do marży przewiduje jej stabilizację.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.