26.08.2020/12:35

Biedronka produktami pod marką własną chce kreować rynkowe trendy

Obecnie Biedronka oferuje około tysiąca wyrobów private label. Wiele z nich, jak np. Światowid, Mroźna Kraina, Pyszne Danie, Dada czy Queen, jest liderami w swoich kategoriach produktowych. Artykuły pod marką własną w Biedronce odpowiadają za blisko połowę całości sprzedaży. Dwa lata temu ich udział w obrotach sieci wynosił dokładnie 42,6 proc., ale w zeszłym roku spadł do 40,3 proc.

Obecna sytuacja związana z pandemią i recesją gospodarczą mogła odwrócić trend z ostatnich dwóch i wszystko wskazuje na to, że udziały marki własnej w sklepach największego dyskontera w Polsce mogły ponownie urosnąć. Szczególnie, że to sieci dyskontowe – ze względu na swoją dominującą pozycję i strategie asortymentowe - mają największy wpływ na rozwój rynku private label w naszym kraju. Według danych firmy Nielsen od lipca 2019 do czerwca 2020 sprzedaż produktów marki własnej osiągnęła 34 mld zł, co daje 20,4 proc. udział w sprzedaży wartościowej. Natomiast w pierwszej połowie 2020 roku – w trakcie pandemii - udział ten przekroczył już 21 proc.

Biedronka mocno inwestuje w ofertę marki własnej stawiając na rozwój innowacji i szeroką reformulację, systematycznie wprowadza także nowe produkty, często w bardzo specjalistyczne. Przypomnijmy, że jako jedna z pierwszych sieci handlowych w Polsce już w 2014 r. zaoferowała w ramach asortymentu marki własnej produkty bezglutenowe oznaczone znakiem przekreślonego kłosa. W stałej lub czasowej operator ma 133 bezglutenowe produkty oraz 15 dla osób nietolerujących laktozy. Na półkach Biedronki można też znaleźć marki produktów specjalnie dla młodszych konsumentów, takie jak: Miami, Pastani Kids, Madero Junior, Polaris Kids, Vital Fresh czy Głodniaki. W 2019 r. sieć wprowadziła 17 nowych produktów dla dzieci.

Warto również zwrócić uwagę, że coraz więcej produktów pod markami własnymi Biedronki spełnia oczekiwania wegan i wegetarian. W ubiegłym roku zadebiutowało 15 nowych produktów tego typu, w tym m.in. ekologiczny napój owsiany Go Vege czy tofu Go Vege, jak również 32 nowe produkty ekologiczne, m.in. w linii goBio. Sieć inwestuje w badania i rozwój oraz park maszynowy, pozwalające na produkcję żywności z „czystą etykietą”. Przykładem mogą być krokiety marki własnej Nasze Smaki. Zapewnienie bezpieczeństwa produktu w opcji bez konserwantów wymagało opracowania nowego procesu obróbki termicznej i chłodzenia. Po dwóch latach firmie udało się wprowadzić do oferty krokiety, które nie zawierają konserwantów.

Justyna Szymani, dyrektor działu rozwoju jakości i kontroli marki własnej w Jerónimo Martins Polska, uważa, że w przypadku produktów private labels, dziś nie wystarczy już tylko odpowiadać na trendy rynkowe. Jej zdaniem trzeba mieć świadomość, dokąd one prowadzą – i na bazie tego podejmować decyzje co do oferty i komunikacji.

– Reformulacja, wymiana i certyfikowanie oleju palmowego, ISO 22000 dla procesu wprowadzania marki własnej – nie były odpowiedzią na trendy. Były to działania wynikające z naszego własnego poczucia odpowiedzialności, czasem wręcz wbrew trendom. Niektóre z tych decyzji wiązały się z ryzykiem biznesowym. Zdarzało się, że musieliśmy wycofać z oferty produkty, które po redukcji zawartości cukru przestały klientom smakować. Biedronka powstała w Polsce jako odpowiedź na lokalne, codzienne potrzeby Polaków, i tak jest rozwijana. Uważnie słuchamy naszych klientów, a także głosu instytucji zdrowia publicznego i na bazie tej wiedzy staramy się zaproponować naszym klientom najlepsze rozwiązania produktowe – wyjaśnia Szymani.

Zapytana o to, jak oferta produktów Biedronki pod markami własnymi, będzie wyglądać w przyszłości, nasza rozmówczyni odpowiada: – Nowe narzędzia komunikacji pozwolą na jeszcze lepsze porozumienie z jednej strony – z klientem, a z drugiej strony – z łańcuchem dostaw, czyli producentami. Pozwoli to na lepsze dopasowanie oferty do potrzeb i oczekiwań poszczególnych grup konsumentów. A będziemy mieli do czynienia z coraz większym ich zróżnicowaniem. Mam tu na myśli różne style życia, oczekiwania dietetyczne, przestrzeń czasową na zakupy, nawyki kulturowe, a nawet przekonania ideologiczne.

Dyrektor działu rozwoju jakości i kontroli marki własnej w Jerónimo Martins Polska prognozuje także, że istotnie wzrośnie potrzeba dostępu do informacji, troska o zdrowie w kontekście obranej diety, a także troska o środowisko naturalne, w tym o zmiany klimatu, ilość „produkowanych” odpadów czy dobrostan zwierząt. – W tym kontekście widzimy dla siebie duże pole do działania. Wspólnymi siłami, będąc blisko klienta i producenta, chcemy być katalizatorem pozytywnych zmian – podsumowuje Justyna Szymani.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.
zobacz także