02.11.2020/14:07

Biedronka ukarana przez Inspektora Farmaceutycznego za promowanie leków

Karę w wysokości 1000 zł nałożył Podkarpacki Wojewódzki Inspektor Farmaceutyczny za uwidocznienie na półce z lekami hasła "zawsze niskie ceny". Inspektor potraktorwał to jako naruszenie zapisów Prawa farmaceutycznego - podaje money.pl.

Sklep portugalskiego dyskontera został ukarany przez Podkarpackiego Wojewódzkiego Inspektora Farmaceutycznego grzywną w wysokości 1000 zł za naruszenie art. 94a ustawy Prawo farmaceutyczne. Inspektor przeprowadził w sierpniu kontrolę planową w placówce, w trakcie której stwierdził nieprawidłowości. Dotyczyły one półki, na której znajdowały się produkty lecznicze - czytamy w money.pl.

"Starszy inspektor farmaceutyczny ujawnił, że produkty lecznicze posiadają ceny detaliczne uwidocznione na listwie cenowej na tzw. podkładzie cenowym, opatrzonym hasłem "Zawsze niskie ceny". Zgodnie z oświadczeniem kierownika sklepu, umieszczenie informacji na podkładach cenowych "Zawsze niskie ceny" jest hasłem standardowym sklepów i dotyczy całego asortymentu sklepu. Wygląd etykiet cenowych jest narzucony przez centralę i personel nie ma możliwości usunięcia napisu" – czytamy w treści decyzji WIF, którą przytacza money.pl. Kierownik sklepu przedstawił też, jako dowód "Podręcznik sprzedawcy, kasjera" zawierający wewnętrzne procedury Biedronki. W podręczniku tym znajdował się m.in. opis oraz format etykiet cenowych.

Podkarpacki Wojewódzki Inspektor Farmaceutyczny poinformował właściciela sklepu o wszczęciu postępowania administracyjnego, w którym zarzucał prowadzenie niedozwolonej reklamy sklepu. Wskazywał, że zgodnie z art. 94a ust. 1a Prawa farmaceutycznego, zakazana jest reklama placówek obrotu pozaaptecznego i ich działalności odnosząca się do produktów leczniczych lub wyrobów medycznych. Firma jednak nie odpowiedziała na te zarzuty - pisze money.pl.

Ostatecznie WIF wydał decyzję stwierdzającą naruszenie. Uznał, że informacja o cenach leków, umieszczanych na listwach cenowych tzw. podkładach cenowych, opatrzonych hasłem "Zawsze niskie ceny", stanowi zachętę ich do zakupu w niskiej cenie. Narusza tym sposobem wspomniany 94a ust. 1a Prawa farmaceutycznego. WIF nałożył też na firmę karę finansową w wysokości 1000 zł - czytamy w money.pl.

Jak podaje portal, nie jest to pierwsza tego typu kara nałożona przez inspekcję farmaceutyczną na sklep. W 2018 roku Śląski Wojewódzki Inspektor Farmaceutyczny ukarał inny sklep, w którym na regałach z lekami umieszczono etykiety z cenami oraz napisami o treści "Zawsze tanio” oraz “Zoobacz”. Skontrolowany sklep musiał zapłacić 1500 zł kary.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.
zobacz także