17.10.2017/11:15

Biedronka uruchomiła 16. centrum dystrybucyjne. Sieć testuje model logistyczny Just-in-Time

Sieć Biedronka otworzyła swoje 16 centrum dystrybucyjne. Obiekt zlokalizowano w Gorzowie Wielkopolskim przy ul. Metalowców 6. Będzie on obsługiwać 200 sklepów w województwach: lubuskim, zachodniopomorskim i wielkopolskim. W centrum zatrudnionych zostanie 320 osób. Koszt inwestycji to 113 mln zł.

Nowe centrum dystrybucyjne Biedronki ma 31 tys. mkw. powierzchni magazynowej i jest największym spośród centrów dystrybucyjnych sieci Biedronka. Jego wielkość odpowiada powierzchni niemal pięciu boisk piłkarskich. Każdego dnia będzie przyjmować 8000 palet oraz wysyłać 240 samochodów ciężarowych. Centrum dysponuje  rozbudowaną flotą samochodową liczącą 60 samochodów oraz 80 naczep i posiada także własną stację paliw oraz specjalną myjnię.

Obiekt wyróżnia się powiększoną o 40 proc. powierzchnią przeznaczoną dla produktów świeżych oraz specjalnymi dokami chłodniczymi dla mroźni. Dla skrócenia i uproszczenia procesu odbioru towaru i jego dalszego przepływu przez centrum wprowadzono samodzielną rejestrację dostaw przez dostawców w elektronicznym punkcie przyjęć oraz kompletację głosową, która zastępuje kompletację z użyciem ręcznych terminali wózkowych. 

W obiekcie zastosowano także rozwiązania zmniejszające wpływ na środowisko, takie jak: chłodnictwo w pełni oparte na wykorzystaniu naturalnych gazów (CO2), czy inteligentny system oświetlenia, dopasowany do poziomu natężenia naturalnego światła. Zadbano także o zwiększenie bezpieczeństwa pracowników poprzez zastosowanie posadzki pokrytej kilkoma warstwami żywicy o porowatej strukturze.

Centrum dystrybucyjne w Gorzowie Wielkopolskim testuje nowy model logistyczny Just – in Time (ang. dokładnie na czas), mający na celu dalsze zwiększanie efektywności dostaw do sklepów. System ten pozwala m.in. na optymalizację procesu zamawiania towarów. Zaopatrzenie dostosowane jest dokładnie do potrzeb klientów, a towary ultraświeże szybciej trafiają do sklepu.

– Centra dystrybucyjne są kluczowym elementem w systemie logistycznym sieci Biedronka. Dzięki ich efektywności klienci mogą kupować codziennie świeże produkty w niskich cenach – mówi Jacek Kasprzak, dyrektor centrum dystrybucyjnego w Gorzowie Wielkopolskim. – Centrum w Gorzowie to aktualnie największy i najbardziej nowoczesny obiekt logistyczny Biedronki. Dzięki wdrożeniu szeregu innowacyjnych rozwiązań technologicznych i środowiskowych możemy zapewnić dalsze zwiększanie efektywności dostaw towarów do sklepów – dodaje.

W nowym centrum zatrudnienie znajdzie docelowo 320 pracowników, z czego 280 w magazynie, głównie na stanowiskach takich jak: magazynier, specjalista oraz inspektor ds. operacji magazynowych, inspektor ds. kontroli magazynu, elektromechanik. Pozostali to pracownicy biurowi. Obecna załoga centrum dystrybucyjnego składa się w 83 proc. z mężczyzn, a w 17 proc. z kobiet.

Dodaj komentarz

1 komentarz

  • Jerzy 25.01.2018

    Just in time w rozumieniu Biedronki to zapasy na koszt i w magazynie polskiego dostawcy a nie portugalskiego biznesmena

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.