29.07.2020/18:45

Biedronka: dwucyfrowy wzrost sprzedaży w pierwszym półroczu 2020 r. i pokaźne zyski, mimo pandemii

W samym środku pandemii Biedronka osiągnęła dwucyfrowy wzrost sprzedaży – w złotych sprzedaż wzrosła o 10,9 proc. (w euro o 7,8 proc.). Nawet w najtrudniejszym drugim kwartale wzrost wyniósł w złotych aż 8,7 proc. Sprzedaż na bazie porównywalnej również imponująco wzrosła – LfL 7,8 proc. – także w drugim trymestrze (4,8 proc.).

W Polsce inflacja cen żywności spadła z 7,7 proc. w pierwszym kwartale 2020 r. do 6,4 proc. w drugim kwartale. W drugim trymestrze zwiększyła się różnica pomiędzy wzrostem koszyka cen w Biedronce a inflacją krajową.

Sieć szybko zaadaptowała się do warunków rynkowych, panujących w kwietniu i maju. Wydłużono godziny otwarcia placówek i wdrożono asertywną strategię komercyjną. Dzięki temu udało się osiągnąć w drugim kwartale wzrost sprzedaży w złotych o 8,7 proc., i wzrost LfL o 4,8 proc. W całym pierwszym półroczu sprzedaż w tym ujęciu wzrosła o 10,9 proc., a sprzedaż LfL o 7,8 proc. Biedronka zwiększyła też udziały w całym rynku – wzrost ten przyspieszył w drugim kwartale.

Wyrażona w euro, sprzedaż sieci Biedronka wzrosła w całym półroczu o 7,8 proc., do kwoty 6,5 mld euro – w drugim kwartale wzrost wyniósł 3,4 proc., do kwoty 3,3 mld euro.

Rentowność największej polskiej sieci dyskontowej także nie pozostawia wiele do życzenia. EBITDA sieci Biedronka wyniósł 589 mln euro, co oznacza wzrost o 5,1 proc. (8,1 proc. przy stałych kursach wymiany).

Marża ABITDA wyniosła 9,0 proc. wobec 9,2 proc. rok wcześniej. Dzięki zwiększeniu dyscypliny kosztowej i solidnym wzrostom sprzedaży udało się zmniejszyć wpływ wzrostu bieżących kosztów operacyjnych, związanych z pandemią koronawirusa, jednocześnie utrzymując znaczącą dynamikę działań promocyjnych oraz inwestycje w atrakcyjność oferty produktowej.

W ciągu sześciu miesięcy sieć Biedronka uruchomiła 34 nowe placówki – co daje wzrost o 29 lokalizacji netto – zmodernizowała też 71 obiektów. Mimo wstrzymania budowy nowych marketów na początku pandemii, Jeronimo Martins Polska udało się sfinalizować wszystkie rozpoczęte projekty inwestycyjne. Od początku maja udało się powrócić do realizacji inwestycji zgodnie z przyjętymi planami.


Dodaj komentarz

1 komentarz

  • Sim 29.07.2020

    Gdzie premia letnia?????????

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.
zobacz także