10.10.2019/15:54

Biedronka wstrzymuje import ziemniaków z Wielkiej Brytanii. Winny Brexit

Biedronka nie będzie sprzedawała ziemniaków z Wielkiej Brytanii. Sieć miała poinformować dostawcę tych warzyw, że po 15 października nie będzie odbierać od niego towaru - podaje wp.pl. 

Jak relacjonował portalowi jeden z dużych eksporterów, w mailu Biedronka poinformowała go, że od 15 października nie będzie odbierała od niego ziemniaków. W efekcie jego firma, która pozyskuje ziemniaki od około 100 plantatorów, musiała anulować zamówienia. Dostawca, komentujac sprawę w rozmowie z Fresh Produce Journal, przyznał, że to efekt brexitu.

Jeśli Wielka Brytania opuści Unię Europejską bez porozumienia, będzie musiała - jak pisze finanse.wp.pl. - ponownie złożyć wniosek o zawarcie umowy o równoważności fitosanitarnej, aby umożliwić kontynuowanie handlu świeżymi produktami. UE wyraża się jednak jasno: żadne nowe umowy handlowe nie będą negocjowane do momentu oficjalnego opuszczenia Wielkiej Brytanii przez Europę.

Brexit bez umowy jest coraz bardziej prawdopodobny - pisze dalej wp.pl. Unia straciła bowiem cierpliwość, kiedy rząd brytyjski zażądał intensywnych negocjacji w sprawie propozycji Borisa Johnsona. Premier Zjednoczonego Królestwa przedstawił brytyjskie propozycje na zastąpienie tzw. irlandzkiego backstopu, który jest główną przeszkodą w osiągnięciu porozumienia z Unią odnośnie warunków brexitu. Zgodnie z nimi, po zakończeniu w 2020 r. okresu przejściowego, Irlandia Północna miałaby wyjść wraz z resztą Wielkiej Brytanii z unii celnej UE, jednak pozostałaby w unijnym jednolitym rynku w zakresie obrotu towarami.
  

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.