02.02.2018/10:02

Biedronka zmienia regulamin i dostosowuje go do przepisów ustawy ograniczającej handel w niedzielę

Gotowy projekt zmienionego regulaminu pracy sieci zarząd JMP przekazał do zaopiniowania związkom zawodowym. W niedziele i święta doba pracownicza ma trwać od północy do północy – dowiedziała się Wirtualna Polska.

Tym samym potwierdziły się wcześniejsze informacje, że spółka rozważa możliwość wprowadzenia nocnych zmian i wydłużenia czasu pracy w związku z zakazem handlu w niedziele. Projekt nowego regulaminu związkowcy otrzymali do zaopiniowania już we wtorek, czyli w dniu podpisania ustawy przez prezydenta Dudę, chociaż w specjalnym komunikacie sieć przekonywała, że żadne decyzje w sprawie godzin prac jeszcze nie zapadły – zwraca uwagę Wirtualna Polska.

Dokument zakłada, że dla pracowników sklepów niedziela i święto obejmuje kolejne godziny przypadające pomiędzy godz. 24:00 w sobotę a godz. 24:00 w niedzielę i między godz. 24:00 w dniu poprzedzającym święto a godz. 24:00 w święto – cytuje WP.

Zdaniem Wirtualnej Polski związkowcy nie zamierzają godzić się na zmianę i jeśli zostanie ona przeforsowana, skierują sprawę do Państwowej Inspekcji Pracy oraz Głównego Inspektoratu Pracy. Zwracają też uwagę, że proponowane rozwiązanie doprowadzi do stworzenia 30-godzinnej doby pracowniczej, trwającej od 24:00 w niedzielę do 6:00 we wtorek.

W stanowisku przesłanym przez firmę Jeronimo Martins Polska do redakcji portalu wiadomoscihandlowe.pl czytamy „obecnie jesteśmy na etapie analiz i konsultacji dotyczących potencjalnych modyfikacji w organizacji pracy naszych sklepów. W tej kwestii finalne decyzje nie zostały jeszcze podjęte, ale ewentualne rozwiązania zostaną wypracowane w zgodzie z obowiązującym prawem i tak, aby zaspokoić oczekiwania zakupowe naszych klientów. Zaproponowana zmiana zapisów w Regulaminie Pracy stanowi dostosowanie wewnętrznego prawa zakładowego do przepisów nowej ustawy, która wchodzi w życie w marcu br.”.

Czytaj więcej na wp.pl

Redakcja portalu wiadomoscihandlowe.pl w poniedziałek 22 stycznia dowiedziała się o docierających do pracowników niektórych sklepów sieci Biedronka sygnałach, że w związku z wprowadzeniem zakazu handlu w niedziele będą musieli rozpoczynać pracę w poniedziałek już o godzinie 0.15. Informację opublikowaliśmy we wtorek 23 stycznia, po otrzymaniu pisemnego stanowiska Jeronimo Martins Polska, w którym czytamy: "Jesteśmy na etapie analiz dotyczących potencjalnych modyfikacji w organizacji pracy naszych sklepów. W tej kwestii nie podjęliśmy finalnych decyzji, ale podkreślamy, że ewentualne rozwiązania zostaną wypracowane w zgodzie z obowiązującym prawem."

Przeczytaj także:

Dodaj komentarz

2 komentarze

  • mk100 09.02.2018

    Cała sytuacja z zakazem zakończy się tak, że pracownicy będą pracować w sobotę do godz. 24:00 i rozpoczynać pracę o godz. 0:05 w poniedziałek. Ale niedziela będzie wolna:))).

  • Mary 07.02.2018

    żenada- teraz klienci powinni pokazać solidarność z pracownikami i zbojkotować "pro pracowniczą" Biedronkę

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.