02.06.2017/15:29

Bisnode Polska: Polskie firmy najgorszymi płatnikami w Europie

Według danych z raportu "Barometr płatności firm na świecie 2017", przygotowanego przez Bisnode Polska, polscy przedsiębiorcy znajdują się na "szarym końcu Europy" pod względem kwoty zaległości firm wobec kontrahentów i banków. W przypadku 12% faktur opóźnienie płatności na koniec 2016 r. przekroczyło 120 dni. Suma zaległości polskich przedsiębiorców przekroczyła w 2016 r. 19 mld zł – wynika z danych przekazanych przez BIG InfoMonitor. W Europie najrzetelniejszymi unijnymi płatnikami są Duńczycy. Najmniej rzetelnymi – firmy z Portugalii.

Jak wynika z raportu Bisnode, w Polsce w 2016 roku, w terminie płaconych było 43,5% faktur. W porównaniu do analogicznego okresu roku ubiegłego stanowi to wzrost terminowości polskich przedsiębiorców o 0,5 pkt proc. 34% zobowiązań regulowanych było do 30 dni po terminie płatności. Jednocześnie w przypadku 15% faktur opóźnienie wyniosło powyżej 90 dni, w tym 12% miało opóźnienie powyżej 120 dni.

Najmniejszą terminowością w regulowaniu swoich zobowiązań w roku ubiegłym wykazywały się przedsiębiorstwa duże, które w terminie opłacały zaledwie 37% faktur, a blisko 57 proc. faktur regulowały do 30 dni po terminie – wynika z danych Bisnode w raporcie "Barometr płatności firm na świecie 2017". Najdłużej, jak podkreślono, płatność wstrzymywały spółki najmniejsze. Powyżej 120 dni – 13,1% firm mikro i 11,5% firm małych.

Najmniej terminowymi, w regulowaniu swoich płatności kontrahentom okazały się firmy z branży budowlanej (36,4% faktur płaconych w terminie), sprzedaży detalicznej (38%) i przedsiębiorstwa transportowe (43,9%). Zaś najbardziej rzetelnymi płatnikami 2016 roku  były przedsiębiorstwa z sektora usług finansowych (54,1%), firmy usługowe (48,3%) i handlu hurtowego (48%).

– Problem opóźnionych płatności w Polsce mimo dobrej koniunktury gospodarczej niestety pogłębia się. W ciągu pierwszego kwartału wartość płatności pozakredytowych i kredytowych opóźnionych o 60 dni wzrosła o prawie 1,5 mld zł, a liczba firm, które mają zaległe zobowiązania zwiększyła się o 3 tys. Dane z baz BIG InfoMonitor oraz BIK pokazują również, że zachowania płatnicze poszczególnych grup przedsiębiorstw są mocno zróżnicowane – zaznaczył w komentarzu dla PAP prezes BIG InfoMonitor Sławomir Grzelczak.  Dodał, że oprócz branż, w których problemy z płatnościami należą do  rzadkości są też takie, w których niesolidność  zdarza się co najmniej co piątej firmie.

Z danych Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor oraz Biura Informacji Kredytowej wynika, że w Polsce w analizowanych w raporcie sektorach, na koniec 2016 r., miało zaległości niemal 158,7 tys. firm. "Nie zapłaciły w ciągu 60 dni po terminie za rachunki telefoniczne i inne usługi oraz towary a także raty kredytów łącznie prawie 17 mld zł. Wszystkich przedsiębiorstw,  ze zobowiązaniami opóźnionymi o 60 dni na kwotę co najmniej 500 zł (przy takiej kwocie i przeterminowaniu prawo pozwala wprowadzić dane dłużnika do Rejestru BIG), było w obu bazach  -   BIG InfoMonitor oraz BIK - 183,2 tys. Ich zobowiązania sięgnęły 19,3 mld zł." – czytamy w opracowaniu.  

Dodaj komentarz

2 komentarze

  • Stef 02.06.2020

    Nie wiem jak za granica ale w naszym kraju postępowania egzekucyjne są w większości bezskuteczne; można poczytać opinie wierzycieli o nieskuteczności komorników: (fragment komentarza niezgodny z regulaminem forum) a tak naprawdę to nie wina komorników ale realiów - prawa. Przedsiębiorcy wiedzą, ze można mieć komornika na karku a firmę dalej prowadzić i dlatego nie płacą.

  • radca 05.06.2017

    Jak dłużnik nie płaci, to nie ma na co czekać tylko walić pozew o zapłatę przez www.sadinternetowy.pl

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.