06.11.2018/11:28

BP przygląda się losom Piotra i Pawła. Co dalej ze sklepami Piotr i Paweł Po Drodze?

Mija 15 miesięcy od debiutu konceptu Piotr i Paweł Po Drodze na stacjach BP . Zgodnie z pierwotnymi zapowiedziami, do połowy przyszłego roku działać miało w całym kraju nawet 150 takich placówek, jednak ze względu na problemy Piotra i Pawła, plany jakiejkolwiek ekspansji zostały wstrzymane - stanęło na zaledwie trzech sklepach. Prezes BP Bogdan Kucharski w rozmowie z portalem wiadomoscihandlowe.pl podkreśla, że dalsza współpraca z Piotrem i Pawłem jest możliwa, jednak koncern jest także przygotowany na alternatywny scenariusz.

- Projekt cały czas funkcjonuje, przyglądamy mu się, jego efektywności. Oczywiście w kontekście pojawiających się informacji rynkowych dotyczących Piotra i Pawła zastanawiamy się co dalej z tym konceptem. Mamy kilka sprawdzonych rozwiązań z przeszłości i własnych, jak również z partnerem zewnętrznym. Będziemy się przyglądać temu, jak się potoczą dalsze losy Piotra i Pawła. Mamy nadzieję, że skończy się to dla nich jak najlepiej i będziemy mogli dalej współpracować. Jesteśmy jednocześnie przygotowani na alternatywne rozwiązania - mówi portalowi wiadomoscihandlowe.pl Bogdan Kucharski.

Zapytany o to, czy BP będzie szukać kolejnego partnera do podobnego projektu, szef polskiego oddziału firmy paliwowej odpowiada, że spółka "ma różne doświadczenia z rynków europejskich". - Są rynki, gdzie koncept partnera zewnętrznego przyjął się dobrze, np. Marks&Spencer, ale są rynki, gdzie nie do końca ta oferta jest tak rozwinięta na stacjach. Myślę, że polski rynek cały czas dojrzewa do pełnego wykorzystania potencjału formatu convenience, a my jako BP chcemy być aktywnym i wiodącym jego uczestnikiem - dodaje Kucharski.

Przystacyjne sklepy convenience Piotr i Paweł Po Drodze znaleźć można na stacjach BP w Warszawie, Poznaniu i Krakowie (po jednej lokalizacji w każdym z tych miast). Jak ustalił portal wiadomoscihandlowe.pl, remodeling przynajmniej pierwszego sklepy przystacyjnego (wcześniej działał tam "zwykły" sklep BP) sfinansowany został w całości przez BP.

-  Ponieważ to jest nasza stacja, wykonaliśmy remodeling za nasze własne pieniądze, przy okazji odświeżając kącik Wild Bean Cafe - mówił w ub.r. portalowi wiadomoscihandlowe.pl Artur Wójcik, wówczas dyrektor Działu Sklepów w BP.

Warto podkreślić, że w umowie zawartej pomiędzy BP a Piotrem i Pawłem obie strony zastrzegły, że w czasie trwania współpracy nie będą rozwijać podobnych projektów z konkurencją. To oznacza, że w trakcie obowiązywania umowy nie doczekamy się np. sklepów Carrefour Express na stacjach BP, czy placówek Piotr i Paweł Po Drodze na stacjach Lotosu.

Zgodnie z pierwotnymi ustaleniami między Piotrem i Pawłem a BP, ta pierwsza firma miała być odpowiedzialna za dostarczanie ok. 350-400 SKU do sklepów Po Drodze, z czego ponad 200 indeksów stanowić miały produkty marki własnej sieci. Odpowiedzialność za resztę asortymentu, czyli 2,5 tys. SKU, jak również za kącik gastronomiczny, pozostała po stronie BP. Podobnie z obsługą logistyczną sklepów: Piotr i Paweł miał dostarczać produkty jedynie do zewnętrznego operatora logistycznego, z którego korzysta BP.

Przypomnijmy, że sklepy Piotr i Paweł Po Drodze to już kolejne podejście supermarketowej sieci do tematu sklepów na stacjach. W latach 2008-2010 Piotr i Paweł testował sklepy wspólnie z koncernem Shell, ostatecznie jednak ze współpracy zrezygnowano.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.