04.09.2019/10:01

BP wyraża zainteresowanie aktywami PKN Orlen

Prezes BP na Europę Peter Mather oświadczył, że jego firma mogłaby być zainteresowana aktywami PKN Orlen, jeśli ich sprzedaż byłaby warunkiem Komisji Europejskiej dla fuzji z Grupą Lotos - donosi interia.pl.

Mather zaznaczył zarazem, że BP nie doszło jeszcze do etapu patrzenia na konkretne aktywna Orlenu. Stwierdził też, że z pewnością będzie wiele firm chętnych do rozmów z Orlenem.

Przypomnijmy, że już na jesieni ubiegłego roku podobną deklarację usłyszeliśmy od Bogdana Kucharskiego, prezesa BP w Polsce. W wywiadzie dla portalu wiadomoscihandlowe.pl stwierdził, że połączona sieć Orlenu i Lotosu "miałaby dominujący udział w rynku", więc jego zdaniem regulator badający transakcję będzie musiał nakazać odsprzedaż części połączonej sieci".

- Myślę, że siłą rzeczy ta połączona firma będzie musiała pozbyć się części stacji na polskim rynku - podkreślał Kucharski. - Jeżeli będą z tym związane dobre okazje rynkowe to jesteśmy otwarci na rozmowy z PKN Orlen. Warunek jest jeden, to muszą być dobre okazje, bo tylko wtedy będzie to miało dla nas sens w kontekście naszych możliwości inwestycyjnych. I tutaj wracam do początku naszej rozmowy, w Polsce cały czas jest dużo miejsc gdzie można w biznes paliwowy zainwestować, więc ja mając do wyboru ofertę takiej zoptymalizowanej sieci Orlenu i Lotosu będę ja zawsze porównywał z możliwością inwestowania w zupełnie nowe stacje i alternatywne przejęcia - dodał w rozmowie z portalem wiadomoscihandlowe.pl.

Prezes Orlenu Daniel Obajtek zdradził niedawno w wywiadzie dla "Dziennika Gazety Prawnej", że spodziewa się finalizacji fuzji Orlenu i Lotosu "do końca tego roku lub na początku przyszłego".

Aktualnie w KE trwa drugi etap postępowania w sprawie fuzji polskich paliwowych gigantów. Kolejnym etapem ma być m.in. formalne złożenie środków zaradczych, czyli przedstawienie planu działań, które mają za zadanie zabezpieczyć konkurencyjność na rynku.

Dodaj komentarz

1 komentarz

  • łąka 10.09.2019

    problem połaczenia to nie tylko dominujaca pozycja w handlu detalicznym paliwami na stacjach, ale takze hurtowym, infrastruktury baz paliwowych, pochodnych procesu destylacji ropy np rynku asfaltu itp....

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.