23.05.2017/09:26

Brak pracowników, nadmiar pracy – pracownicy uciekają z handlu

Rosną obroty sklepów, zwiększa się częstotliwość i wielkość dostaw, pracownicy mają coraz więcej zadań. Są problemy z urlopami i przestrzeganiem prawa pracy. Mimo wzrostu wynagrodzeń, coraz trudniej znaleźć chętnych do pracy w handlu – informuje Forsal.pl.

Przedstawiciele związków zawodowych alarmują, że pogarszają się warunki pracy w dużych sieciach handlowych. Piotr Adamczyk, przewodniczący Solidarności w Biedronce, przekonuje w rozmowie z portalem Forsal.pl, że liczba pracowników w sklepach maleje, a obciążenie pracą rośnie. Zwiększa się częstotliwość dostaw, rośnie też asortyment, co powoduje, że jeden pracownik musi każdego dnia rozładować nawet ponad 60 palet.

Ze względu na niedobór pracowników łamane są też wewnętrzne procedury, pracownicy muszą wykonywać część prac wykraczających poza zakres ich obowiązków. Podobna sytuacja panuje zdaniem związkowców także w innych sieciach, takich jak Auchan czy Dino.

Związkowcy wskazują też na problemy z urlopami. Twierdzą, że w niektórych sieciach urlopy można wziąć tylko na tydzień, choć pracownikom w Polsce przysługuje nieprzerwany urlop dwutygodniowy. Są też trudności z wyborem dogodnego terminu urlopu.

Forsal.pl zwraca uwagę, że zarzuty związkowców potwierdza Państwowa Inspekcja Pracy. Na podstawie kontroli przeprowadzonych w 154 hipermarketach i 587 mniejszych sklepach uznała ona, że nagminnie występuje problem związany z przekraczaniem norm związanych z podnoszeniem ciężarów, niewypakowany towar zagraża bezpieczeństwu pracowników, często nie wymaga się od pracowników odpowiednich badań lekarskich czy szkoleń. Nieprawidłowości ujawniono u 27% wszystkich pracodawców.

Czytaj więcej na Forsal.pl

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.