12.12.2019/06:23

Brak zapłaty będzie można uwzględnić w podatkach

W podatkach dochodowych będzie można uwzględnić brak zapłaty za towar czy usługę. I nie trzeba będzie z tym czekać do złożenia rocznego zeznania - pisze "Puls Biznesu". 

Jak czytamy, nie tylko przy rozliczeniach podatku VAT przedsiębiorcy będą mogli zrekompensować sobie niesolidność kontrahentów zalegających z płatnościami. "Od przyszłego roku tzw. ulga na złe długi ma przysługiwać także przy korygowaniu podatków dochodowych - od osób prawnych (CIT) i fizycznych (PIT)" - czytamy.

"PB" wskazuje, że prawo do ulgi przysługuje, gdy obie strony transakcji są zarejestrowane jako czynni podatnicy VAT. "Można z niej skorzystać w ciągu dwóch lat, licząc od końca roku, w którym wystawiono nieopłaconą fakturę. Przedsiębiorca musi jednak pamiętać, że gdy po złożeniu deklaracji podatkowej dłużnik ureguluje należność, trzeba ją ponownie uwzględnić w rozliczeniu podatku" - czytamy dalej.

Bogdan Świąder, doradca podatkowy z Grupy Prawnej Togatus podkreśla w rozmowie z dziennikiem, że nowe regulacje są skonstruowane w bardziej przemyślany sposób niż kiedyś, co pozwoli na ich powszechne stosowanie. "Nie bez znaczenia jest to, że już przy obliczaniu zaliczki na podatek będzie można pomniejszyć dochód o nieotrzymane kwoty" - tłumaczy ekspert. 

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.