17.11.2020/11:00

Sieci apelują o przywrócenie handlowych niedziel w grudniu. Zbierają sojuszników. Czy Piotr Duda do nich dołączy?

Polska Organizacja Handlu i Dystrybucji apeluje do Piotra Dudy, przewodniczącego NSZZ „Solidarność”, o poparcie postulatu w sprawie przywrócenia handlowych niedziel w grudniu i w ostatnim tygodniu listopada br.

POHiD, działający w imieniu firm członkowskich, którymi są największe sieci handlowe, jest zdania, że takie rozwiązanie przyczyniłoby się do zwiększenia bezpieczeństwa w sklepach poprzez rozłożenie ruchu klientów na siedem dni w tygodniu, umożliwiając konsumentom i pracownikom ścisłe przestrzeganie reguł dystansowania społecznego.

Organizacja już wystąpiła do rządu z apelem o przywrócenie handlu w ostatnią niedzielę listopada oraz wszystkich niedziel w grudniu. Zgodnie kalendarzem niedziel nieobjętych zakazem handlu, do końca roku zostały wyznaczone dwie daty: 13 i 20 grudnia. Teraz POHiD prosi przewodniczącego NSZZ „Solidarność” o poparcie postulatu.

– Różnimy się w kwestii niedziel handlowych, tym niemniej w tym szczególnym okresie powinniśmy wznieść się ponad te różnice i wspólnie zadbać o to, by przygotowanie świątecznych stołów i zakup prezentów odbyły się w maksymalnie bezpiecznych warunkach – pisze Renata Juszkiewicz prezes POHiD.

Organizacja argumentuje, że „większość klientów to osoby pracujące, które – z racji obowiązków zawodowych – nie są w stanie robić zakupów w dni powszednie. Jedyną alternatywą dla nich są soboty, kiedy to sklepy, zwłaszcza w okresie przedświątecznym, muszą radzić sobie ze zwiększonym ruchem klientów. Obawiamy się, iż obowiązujące ograniczenia spowodują zmniejszoną przepustowość handlu i będą prowadzić do powstawania przed sklepami olbrzymich kolejek, które zwiększają ryzyko transmisji zakażeń.”

POHiD wyjaśnia, że branża dołożyła wszelkich starań, aby uchronić pracowników handlu i konsumentów przed zakażeniem COVID-19. Sieci handlowe zrzeszone w POHiD wdrożyły maksymalne środki bezpieczeństwa i reżim sanitarny wykraczający ponad wytyczne Głównego Inspektoratu Sanitarnego, a dla realizacji tego celu poniosły nakłady przekraczające 350 mln zł.

– Zwracamy się z apelem do Pana Przewodniczącego o poparcie naszego stanowiska. Wierzymy, iż jedynie wspólne działanie przybliży nas do osiągnięcia najważniejszego dziś celu, jakim jest zapewnienie maksymalnego poziomu bezpieczeństwa pracownikom handlu i konsumentom – pisze szefowa POHiD.

Dodaj komentarz

9 komentarzy

 • Ewan 22.11.2020

  Niedziele powinny zostac wolne a nie robic cyrk i otwierac twierdzac ze to rozladuje tlok . Totalna bzdura .Faktycznie nie ma chetnych do pracy w handlu zwlaszcza w wielkich sieciach .Jak ktos chce zobaczyc jak to wyglada niech przyjdzie i sprawdzi .Po za tym co z otwartymi sieciami calodobowymi ? I to ma byc normalne ? Pandemia a ludzie laza po sklepach takze w nocy .To chore.Pracownikami nikt sie nie przejmuje - niestety .

 • Dalia 18.11.2020

  3 niedziele wolne dla każdego i sprawa załatwiona a nie ze inni pracują po 3 niedziele i nikogo to nie obchodzi tylko handlu się czepili, nawet w banku na infolinii możesz 3 niedziele pod rząd przepracowac a w kolejny week dadzą Ci sobotę pracująca tym samym w ciągu miesiąca nie ma się ani jednego całego weekendu wolnego i to jest legalne wróćcie handel w niedziele i zadbajcie o wszystkich pracowników nie tylko handlowców zmienic kodeks pracy!!!

 • Dan 18.11.2020

  inga, przestań narzucać innym, co mają robić; powiedz te bzdety studentom, co sobie chcą dorobić; gwarancja 3 wolnych niedziel dla wszystkich wzorem Węgier i basta

 • inga 17.11.2020

  niech pani renata taka mądra nie bedzie z tym apelem. nie wyrzekniemy sie wolnych niedziel i basta

 • Brak 17.11.2020

  W żadnym wypadku.
  Zrobili niedziele wolne, więc tak musi pozostać, na handel jest 6 innych dni i nie uwierzę, jak ktoś mi powie, że on nie ma czasu w ten jeden z sześciu dni zrobić zakupów.

 • Kruk 17.11.2020

  Ja jestem za!!! Produkcja pracuje cały rok święta, niedzielę wszystkie. Otworzyć na dobre wszystkie niedziele handlowe. I to na pewno nastąpi i to szybciej niż się Wam wydaje.

 • Major 17.11.2020

  Zostawcie już w spokoju te niedziele, ile można drążyć ten temat.
  Tylko niedziele i niedziele. Teraz już nie ma często komu obsługiwać klientów bo sporo osób na zwolnieniach a im się jeszcze niedziele marzą.
  Zatrudnijcie więcej osób, od tego trzeba zacząć. Ale zaraz zaraz, przecież praktycznie nikt nie chce pracować w handlu.

 • totalnie zmęczony ale nadal myślący 17.11.2020

  Tak tak...najlepiej żeby ludzie zap...li przez siedem dni w tygodniu. Oczywiście to dla naszego dobra i zdrowia...szczyt hipokryzji iżenady.

 • inga 17.11.2020

  nie bedzie zgody na kradzież ludziom wolnej niedzieli

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.
zobacz także