29.04.2020/15:57

Branża centrów handlowych zadowolona z decyzji rządu ws. reotwarcia sklepów w galeriach

Zgodnie z deklaracjami premiera Mateusza Morawieckiego, od poniedziałku 4 maja wróci handel we wszystkich sklepach zlokalizowanych w centrach, galeriach i parkach handlowych. Polska Rada Centrów Handlowych z zadowoleniem przyjęła decyzję rządu w tej sprawie.

Warto zauważyć, że od 4 maja w centrach i galeriach handlowych będzie mogła prowadzić swoją działalność większość najemców, wyłączona została jednak przestrzeń rekreacyjna i wyspy handlowe. Podano także ograniczenia powierzchni. Na jedną osobę będzie przypadać co najmniej 15 mkw.

- Cieszę się, że zaangażowanie Polskiej Rady Centrów Handlowych w rozmowy z rządem, właścicielami i zarządcami obiektów handlowo-usługowych oraz najemcami przyniosły realne efekty. W końcu padły konkretne daty i cała branża może przygotować się do otwarć większości pozostałych placówek handlowych pod nowymi wymogami bezpieczeństwa - komentuje Radosław Knap, dyrektor generalny PRCH.

I dodaje: - Wiemy, że nie wszystkie placówki będą mogły zostać otwarte równolegle, czekamy na wyznaczenie kolejnych etapów. Cała branża zdaje sobie sprawę, że w tym momencie najważniejsze jest zdrowie klientów i pracowników, dlatego gdy właściciele, zarządcy i najemcy przygotowują się do otwarcia w oparciu o wytyczne rządu i GIS, PRCH uruchamia kampanię społeczną "Bezpieczeństwo - kupuję to!" pod hasztagiem #kupujebezpiecznie.

Jak podkreśla PRCH, w zaproponowanych protokołach bezpieczeństwa nie pojawiła się kontrowersyjna dla całej branży kwestia montowanie kamer bezpieczeństwa.

- Ubiegły tydzień spędziliśmy na wskazaniu rekomendacji i konsultacji protokołów bezpieczeństwa, które zostały nam przekazane do konsultacji przez resorty zdrowia i rozwoju, dziś po pewnych zmianach ze strony rządowej zostały opublikowane (...). Cieszę się, że nasze sugestie zostały w większości wzięte pod uwagę, choć wskazaliśmy, iż np. wyspy handlowe dałoby się otwierać pod pewnymi warunkami. Za nasz wielki sukces uważam brak konieczności montowania w obiektach kamer termowizyjnych, które, jak wiemy, nie wyłapią osób bezobjawowych zarażonych wirusem oraz mogą pokazywać błędne wyniki spowodowane okularami czy przyłbicami, a ich wdrożenie byłoby kosztowne i czasochłonne – dodaje Radosław Knap.

Dodaj komentarz

5 komentarzy

 • Najemca A 30.04.2020

  Jak wczoraj słusznie zauważył prezes otcf to będzie rzeź najemców. Jesteśmy w... Ludzie będą omijać galerie, sezon odzieżowy AW 20 to było dno a teraz wirus. Najemcy mający po 1,2 sklepie u różnych wynajmujących nie poradzą sobie. Zwłaszcza, że wynajmujący wysyłają już umowy i faktury do najemców za dostęp do lokalu w czasie zamknięcia obiektów i grożą np. odłączeniem prądu (remont instalacji) jak nie podpiszesz umowy

 • Anty 30.04.2020

  Do Najemca - propozycja branży jaka poszła do rządu to pierwszy miesiąc od uruchomienia brak czynszu, kolejne 3 miesiące 40proc czynszu za ten sam okres w 2019 i kolejne 3 miesiące 60proc czynszu, później powrót do normalnego czynszu. Teraz zobaczymy czy Emilewicz to przepcha

 • m 30.04.2020

  Nie wszyscy są zadowoleni. Wyspy handlowe nadal nie czynne. Pan Knap dobrze jakby reprezentował całą branżę.

 • Najemca A 30.04.2020

  A co z czynszami po otwarciu?

 • Alise 29.04.2020

  Pan Knap upasiony i zadowolony, a ludzie niech choruja. Co zrobily centra handlowe, zeby zakupy byly bezpieczne? Jak potraktowali swoich najemcow? Co rzad zrobil, zeby zagraniczne firmy budujace te klocki za grosze, zwalniane z podatkow ,w jakikolwiek sposob odpowiadaly za to, co sie w nich dzieje? Ten durny wzrok i spasiona, lysiejaca facjata zadowolonego z siebie czlowieka mowi wszystko: wazne, ze biznes sie kreci. Żenada. Centra handlowe omijac bede przez kolejnych kilka lat. Kto w dzisiejszych czasach tego szajsu potrzebuje???

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.