23.09.2016/15:39

Branża czeka na rozporządzenie wstrzymujące pobór podatku handlowego

Minister finansów Paweł Szałamacha zapowiedział we wtorek, że polskie władze zamierzają dostosować się do "nakazu zawieszenia" podatku handlowego, o którym mowa była w poniedziałkowym komunikacie Komisji Europejskiej. Branża handlowa oczekuje szybkiej realizacji tej obietnicy.

Przypomnijmy, ustawa o podatku od sprzedaży detalicznej weszła w życie 1 września br. Po raz pierwszy handlowcy podatek zapłacić muszą do 25 października, za wrzesień. Jeśli danina nie zostanie w międzyczasie zawieszona, trzeba ją będzie uiścić.

W jaki sposób może dojść do formalnego zawieszenia podatku? Jak zwraca uwagę adw. Dominika Kupisz, kierująca praktyką podatkową w kancelarii Squire Patton Boggs, ordynacja podatkowa pozwala ministrowi finansów na wydawanie rozporządzeń, na mocy których dochodzi do zaniechania poboru określonego rodzaju podatku w całości lub w części. Minister finansów, zgodnie z przepisami, może to czynić w przypadkach "uzasadnionych interesem publicznym lub ważnym interesem podatników".

- W obecnej sytuacji najprostszym i najszybszym rozwiązaniem będzie wydanie właśnie takiego rozporządzenia. Minister wydawał już takie rozporządzenia wcześniej, ostatnio w odniesieniu do dochodów z umów offsetowych - zauważa w komentarzu dla portalu wiadomoscihandlowe.pl Dominika Kupisz.

Podobnego zdania jest Małgorzata Samborska, dyrektor Zespołu Doradztwa dla Branży Artykuły Spożywcze i Napoje w Grant Thornton. Zauważa ona, że podczas wtorkowej konferencji prasowej minister finansów unikał odpowiedzi na pytania dziennikarzy na temat tego, w jaki sposób "zawieszenie podatku" zostanie wprowadzone w życie, chociaż zasugerował, iż nastąpi to kompetencją Ministerstwa Finansów. - To oznacza, że planowane jest wydanie stosownego rozporządzenia, bez potrzeby nowelizacji ustawy - wyjaśnia Samborska. Dodaje zarazem, że ordynacja podatkowa nie przewiduje możliwości "zawieszenia podatku", a jedynie możliwość "zaniechania poboru podatku". - Wydaje się, że tą drogą chce podążać Ministerstwo Finansów, choć oczywiście na konkrety musimy poczekać - uważa Samborska.

Teoretycznie polskie władze mogłyby dostosować się do nakazu Komisji Europejskiej poprzez znowelizowanie ustawy o podatku od sprzedaży detalicznej. To zabrałoby jednak sporo czasu, bowiem wymagałoby przejścia przez cały proces legislacyjny. Szałamacha co prawda zapowiedział już prace nad nowym kształtem ustawy o podatku handlowym (tym razem podatkiem mają być objęte "sklepy wielkopowierzchniowe"), ale zarazem oznajmił, że z wejściem w życie planowanych przepisów celuje w 1 stycznia 2017 r.

Wszystko wskazuje więc na to, że minister finansów zdecyduje się na wydanie rozporządzenia o zaniechaniu poboru podatku handlowego. Przedstawicieli branży zainteresować powinien fakt, że takie rozporządzenie dotyczyć może również okresów "wstecznych". Jak tłumaczy Dominika Kupisz, w praktyce oznacza to, że minister może zawiesić pobór podatku już od 1 września, jeśli rozporządzenie zostanie wydane zostanie przed 25 października, czyli przed ostatecznym terminem płatności podatku za wrzesień. W takim wypadku nie powstanie problem podatku płaconego za ten jeden miesiąc.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.